W swoim liście Kaczyński zwraca się do Pawlaka jako "prezesa partii współrządzącej, deklarującej zainteresowanie sprawami wsi i rolnictwa, a zarazem wicepremiera rządu koalicji PO-PSL", aby zmobilizował premiera i cały rząd do pilnego podjęcia na forum Unii Europejskiej kwestii wyrównania dopłat bezpośrednich dla rolników z nowych krajów członkowskich, w tym dla Polski.
Pawlak zwrócił uwagę, że przed wejściem Polski do UE politycy PSL bardzo aktywnie działali w ówczesnym rządzie, aby wejście do Unii w obszarze rolnictwa było oparte o mocne i korzystne podstawy. Przypomniał, że ówczesny wicepremier Jarosław Kalinowski ryzykując kryzys i opóźnienia negocjacji wywalczył dwukrotnie wyższą, niż proponowała Unia, wysokość dopłat. Kolejną, jego zdaniem, zasługą PSL było wprowadzenie uproszczonej polityki rolnej, dzięki której Polska stała się liderem w kwestii promowanie nowego podejścia do polityki rolnej opartego o bezpośrednie płatności obszarowe.
Wicepremier zaznaczył ponadto, że razem z Sawickim tuż po powołaniu rządu pracowali nad tym, aby jak najszybciej odbudować możliwość eksportu polskich produktów rolnych na rynki światowe, a zwłaszcza na rynki Europy Wschodniej. Pawlak dodał, że obecnie ważne jest, żeby wszyscy starali się, aby polityka rolna w UE była korzystniejsza dla Polski. Jak zaznaczył, działania promujące jednolite płatności obszarowe w całej Unii podejmuje właśnie minister Sawicki. - Jesteśmy na dobrej drodze, żeby doprowadzić do większej harmonizacji i zbliżenia poziomu dopłat - dodał.
PAP, arb, ps