- W ostatnich latach znacznie wzrosły nakłady finansowe na ochronę zdrowia, pomimo to nadal brakuje satysfakcji pacjentów. Potrzeba reformy - mówiła Małecka-Libera. - Zmiany przez nas proponowane są głęboko przemyślane, były konsultowane - dodała. Wiceprzewodnicząca sejmowej komisji zdrowia podkreślała, że ustawy usprawnią zarządzanie szpitalami, poprawią nadzór finansowy nad lecznicami, pomogą w ich przekształceniach. - Koniec z długami, niewykorzystanym sprzętem. Liczy się jakość usług i dbałość o pacjenta - mówiła. Małecka-Libera dodała, że proponowane przepisy doprowadzą do zwiększenia liczby młodych lekarzy, dzięki nowemu programowi kształcenia. - Nasze regulacje mają na celu dobro pacjenta. Usztywniamy ceny, aby lek stał się tańszy i bardziej dostępny - podkreśliła. Przestrzegała przed "populizmem i straszeniem pacjentów".
PiS chce odrzucenia wszystkich projektów
Złożenie wniosków o odrzucenie wszystkich projektów z pakietu ustaw zdrowotnych zapowiedział w czwartek w Sejmie Bolesław Piecha (PiS). PiS zadeklarował, że jeśli nie będzie na to zgody, podejmie działania na rzecz przeprowadzenia referendum ws. przekształceń szpitali. - W projekcie ustawy o działalności leczniczej proponujecie, żeby szpital był przedsiębiorstwem, które będzie musiało - zgodnie z kodeksem spółek handlowych - wypracowywać zysk. Można w szczegółowych przepisach ograniczać to, co się nazywa zyskiem, wprowadzając zasadę non profit, czego państwo nie robicie - mówił Piecha do autorów projektu. - Z tych pieniędzy, którymi będzie dysponował szpital, trzeba będzie wykroić zysk. Te dodatkowe pieniądze zostaną wykrojone z tego, co jest dziś przeznaczone na leczenie, czyli wyleczy się mniej pacjentów onkologicznych, mniej się udzieli pomocy chorym dzieciom, bo to są sprawy kosztowne, za to szpital będzie miał zysk - dodał poseł PiS.
Pytał, "czy są jakieś zabezpieczenia przed prywatyzacją szpitali". - Nie próbowaliście nawet tego zapisać. Są przecież spółki komunalne, które takie zabezpieczenia mają. Ale wy się nawet nie pochyliliście nad tym problemem, bo doskonale wiecie, że następnym etapie po komercjalizacji będzie prywatyzacja - mówił Piecha. Zapowiedział, że jego klub będzie próbował wprowadzić poprawki do projektu ustawy o działalności leczniczej, ale "generalnie jest jej przeciwny". Ocenił, że projekt ustawy o informacji w służbie zdrowia jest sprzeczny z konstytucją. Zwrócił też uwagę, że nie ma środków na przygotowanie uczelni do takiego kształcenia lekarzy na uczelniach, żeby można było zrezygnować ze stażu. Jego zdaniem Polski nie stać także na kosztowny system odszkodowań, który wprowadza projekt noweli ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.
SLD: pakiet dotyka tylko fragmentu problemów
Rządowy pakiet ustaw zdrowotnych dotyka tylko fragmentu problemów, które trzeba rozwiązać w ochronie zdrowia - powiedział w Sejmie były minister zdrowia Marek Balicki (SLD). Podkreślił, że warunkiem poparcia kluczowych projektów ustaw jest los zgłoszonych przez SLD poprawek. Balicki wyjaśnił, że warunkiem poparcia przez SLD projektów ustaw: o działalności leczniczej i tzw. refundacyjnej jest przyjęcie zgłoszonych przez klub poprawek. Z kolei warunkiem poparcia projektu ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia, jest jasna opinia, czy zastrzeżenia GIODO do tego projektu są uzasadnione (wątpliwości GIODO dotyczą bezpieczeństwa danych wrażliwych pacjentów po wejściu w życie zapisów projektu).
SLD sprzeciwia się także likwidacji stażu podyplomowego, co zakłada projekt nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. SLD zapowiedział poparcie dla nowelizacji ustawy o prawach pacjenta. Poseł SLD podkreślił, że projekty nie dotyczą m.in. funkcjonowania Narodowego Funduszu Zdrowia, nie określają, kto jest odpowiedzialny za kształtowanie polityki zdrowotnej w Polsce i nie rozwiązują problemów zasad jej finansowania. W ocenie byłego ministra zdrowia projekt ustawy o działalności leczniczej zawiera "siedem grzechów głównych". Balicki mówił, że ogranicza on uprawnienia samorządów, gdyż - w jego ocenie - będą one zmuszone do przekształceń zoz-ów w spółkę. Kolejnym zastrzeżeniem jest, że projekt znosi charakter użyteczności publicznej zoz-ów. - To zysk będzie istotą funkcjonowania zakładu - podkreślił Balicki.
W jego ocenie, tylnym wejściem rząd chce wprowadzić opłatę za świadczenia zdrowotne. Uznał także, że projekt otwiera drogę do niekontrolowanej prywatyzacji. - Nie ma zabezpieczeń, by większość udziałów nie została przekazana w ręce prywatne - dodał. W ocenie Balickiego projekt obniża wymogi w stosunku do szpitali i nie chroni ich przed niekontrolowanymi upadłościami. Zaznaczył także, że projekt nie rozwiązuje problemu form zatrudnienia pielęgniarek, położnych. - To jeden z istotnych problemów funkcjonowania systemu - podkreślił. Poinformował, że do projektu ustawy refundacyjnej zgłosi poprawkę, która ograniczy współpłacenie pacjenta za leki. SLD chce, aby po przekroczeniu przez pacjenta określonej kwoty na leki w miesiącu, mógł on je wykupować za opłatą ryczałtową.
pap, ps