Ponad połowa respondentów (55 proc.), nie czekając na ogłoszenie Jana Pawła II błogosławionym, prosiła za jego pośrednictwem o pomoc w jakiejś sprawie. Nieznacznie większa grupa (60 proc.) przyznaje, iż po śmierci papieża modliła się o jego beatyfikację. Liczba tego rodzaju deklaracji zmniejszała się w kolejnych badaniach (od 2006 roku spadek o 17 punktów).
Papież? Autorytet moralny
Wśród Polaków powszechne jest przeświadczenie (93 proc.), że Jan Paweł II to autorytet moralny. Mimo że większość (66 proc.) nie ma co do tego żadnych wątpliwości, w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy nieznacznie zwiększyła się grupa respondentów bardziej powściągliwych w wyrażaniu tej opinii (wzrost wskazań "raczej tak" o 5 punktów, do 27 proc.).
Uznanie Jana Pawła II za autorytet moralny nie gwarantuje stosowania się do jego nauk - zauważa CBOS. Kierowanie się w życiu wskazaniami papieża deklaruje 71 proc. respondentów uważających go za wzór do naśladowania, czyli dwie trzecie ogółu (66 proc.). Obserwowany krótko po śmierci Jana Pawła II najwyższy odsetek opinii świadczących o przywiązywaniu wagi do nauczania papieża zmniejszał się w kolejnych latach (od 2005 roku spadek o 18 punktów). Obecnie utrzymuje się na poziomie ubiegłorocznym.
Pamięć żyje
Niemal wszyscy badani (94 proc.) przyznają, że w okresie ostatnich sześciu lat, które upłynęły od śmierci papieża wspominali jego osobę. Jak wskazuje CBOS, od trzech lat odsetek respondentów, którzy w swoich rozmowach przywoływali postać Jana Pawła II, utrzymuje się na tym samym poziomie, nieznacznie niższym (o 3-4 punkty) od zarejestrowanego w pierwszą rocznicę jego śmierci.
W porównaniu z rokiem ubiegłym zwiększyła się natomiast (o 8 punktów, do 21 proc.) grupa osób rozmawiających o papieżu bardzo często, a zmalała (o 10 punktów, do 33 proc.) - wspominających go czasami. Ponad trzy czwarte badanych przez CBOS (77 proc.) twierdzi, że zdarzyło im się słuchać opowieści członków rodziny bądź znajomych o Janie Pawle II.
pap, ps