Pielgrzymów powitał wikariusz generalny zakonu paulinów - gospodarzy Jasnej Góry - o. Arnold Chrapkowski. O. Chrapkowski mówił, że do częstochowskiej Maryi pielgrzymi przynoszą to wszystko, co stanowi Polskę. Wezwał do modlitwy o "porządek moralny i wszelki ład społeczny, o to, byśmy nie bali się prawdy, gdyż prawda jest gwarantem wolności".
W czasie mszy, której przewodniczył metropolita częstochowski, abp Stanisław Nowak, homilię wygłosił prymas senior, kard. Józef Glemp, który modlił się o umiejętność właściwego korzystania z wolności. Ponawiając Milenijny Akt Oddania Polski Matce Bożej kardynał wezwał, by sterem życia Polaków były zasady moralne i obywatelskie. - Dzięki wolności możemy wyjeżdżać i pracować poza granicami państwa, co wpływa na stan posiadania i rozwoju, czasem jednak za cenę upadku duchowego. Wchodząc w daleki świat niekiedy gubimy się, przestajemy być sobą i płyniemy bez steru. Sterem są zasady moralne i obywatelskie - mówił kardynał, wyrażając ból, że Polacy nie zawsze dobrze zrozumieli dar wolności i niekiedy stosowali go źle.
Przed ponowieniem Aktu Oddania, w 45 rocznicę jego złożenia przez kard. Stefana Wyszyńskiego, prymas senior wygłosił homilię do kilku tysięcy wiernych, uczestniczących we wtorkowych uroczystościach święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Nawiązując do beatyfikacji Jana Pawła II, kard. Glemp nazwał nowego błogosławionego "uśmiechniętym patronem naszych trudnych czasów".
Kardynał modlił się, by siła i świętość Jana Pawła II pomagały Polakom w zmaganiach z codziennymi problemami, zarówno w rodzinie, jak i życiu społecznym. - Zastanówmy się, ile przeszkód doznaje rodzina - pytam się, czy nasze zwykłe rodziny, zwłaszcza te wielodzietne, muszą się wstydzić, że są normalne? Czy nauczyciel, który przeniknięty jest troską o odpowiedzialność, o wychowanie dzieci, ma uznanie wszystkich rodziców; czy osoby, które wybrały służbę zdrowia z powołania - muszą borykać się z bezdusznością i bezradnością świata urzędniczego? - pytał prymas senior. - Czy wnioski o naprawę Rzeczpospolitej muszą być wykrzyczane w złości? Wydaje się bowiem, że prawda, ta prawda z rzeczywistości i rozumu wzięta, może być wypowiedziana nawet szeptem i ten szept może być skuteczny - ale musi być prawdziwy - podkreślił hierarcha.
Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski nawiązuje do obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r. i ślubów króla Jana Kazimierza, w których powierzył on Polskę opiece Matki Bożej. Święto nawiązuje również do Konstytucji 3 Maja, która realizowała część lwowskich ślubów Jana Kazimierza. Zostało ustanowione na prośbę polskich biskupów po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej. Oficjalnie zatwierdził je w 1920 r. papież Benedykt XV. Obchodzone jest od 1923 r. Po reformie liturgicznej w 1969 r. zostało podniesione do rangi uroczystości.PAP, arb