- Zatrzymaliśmy 2268 nietrzeźwych kierowców. W tej liczbie najwięcej było kierowców samochodów osobowych - 1095 - dodała. Podkreśliła, że liczba ta może świadczyć "o bezmyślności wielu osób", które mimo grożących im kar, a przede wszystkim zagrożenia dla życia swojego i swoich bliskich, decydują się wsiąść za kierownicę "na podwójnym gazie".
Zgodnie z obowiązującymi przepisami za tzw. jazdę po spożyciu alkoholu - gdy jego zawartość we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila - grozi zakaz prowadzenia pojazdów do trzech lat, do 30 dni aresztu i do 5 tys. zł grzywny; jeśli stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila alkoholu kierowcy grozi do 2 lat więzienia, utrata prawa jazdy na 10 lat i do 720 tys. zł grzywny.
Policyjna akcja rozpoczęła się w miniony piątek. Funkcjonariusze sprawdzali przede wszystkim prędkość, z jaką jadą kierowcy, ich trzeźwość, a także stan techniczny aut i to czy dzieci są przewożone w fotelikach. W akcji wykorzystywano m.in. nieoznakowane radiowozy z wideorejestratorami oraz policyjne śmigłowce.
zew, PAP