Podczas polskiej prezydencji ministerstwo zdrowia chce się skupić także na zagadnieniach związanych z zapobieganiem i kontrolą chorób układu oddechowego oraz zapobieganiu i leczeniu zaburzeń komunikacyjnych u dzieci. - Te dzieci już na wstępie pozbawione są w pełni szans na normalną edukację, a potem życie zawodowe. Mówimy o dzieciach, które mają zaburzenia słuchu, mowy czy wzroku. Dlatego chcemy budować regionalne centra referencyjne, które będą wymieniać się informacjami na ten temat – powiedziała Kopacz.
Prof. Krzysztof Kochanek z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie przypomniał, że około 20 proc. dzieci i młodzieży w Polsce – od wieku przedszkolnego po klasy licealne – ma problemy ze słuchem. - Co trzecie dziecko ma zaburzenia wzroku, natomiast co czwarte - zaburzenia artykulacji – powiedział.
Kolejny priorytetem MZ jest zapobieganie chorobom mózgu i chorobom neurodegeneracyjnym, w tym chorobie Alzheimera. Jak powiedział prof. Grzegorz Opala ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, w Unii Europejskiej 37 proc. kosztów ponoszonych na ochronę zdrowia i leczenie stanową choroby mózgu.
W kalendarium prezydencji resortu zdrowia zaplanowano ponad 30 wydarzeń i spotkań. Inauguracyjne nieformalne spotkanie ministrów zdrowia Unii Europejskiej odbędzie się w Sopocie w dniach 4-6 lipca. Jak powiedziała minister zdrowia podczas tego spotkania poruszana będzie m.in. kwestia dopalaczy.
zew, PAP