SMS-y otrzymali lub otrzymają abonenci wszystkich sieci komórkowych, i będą to ci, którzy nie skorzystali jeszcze z "samospisu" przez internet. Rzecznik GUS Artur Satora oświadczył, że bazę numerów telefonów GUS uzyskał od operatorów telefonii komórkowej na mocy ustawy o spisie powszechnym, która daje Urzędowi dostęp m.in. do tych danych.
Aby skorzystać ze spisu przez internet, należy wejść na stronę internetową: www.stat.gov.pl lub www.spis.gov.pl Żeby wypełnić formularz spisowy, trzeba uzyskać login i hasło, które są ważne przez dwa tygodnie. Potrzebny jest do tego PESEL oraz NIP; jeżeli spisujący się nie ma NIP, to system prosi o podanie miejsca urodzenia i nazwiska panieńskiego matki. Ta forma spisu potrwa do 16 czerwca. Jednocześnie ze spisem przeprowadzanym drogą elektroniczną, do 30 czerwca ankieterzy zbierają dane od ludności telefonicznie, a rachmistrzowie spisowi przeprowadzają bezpośrednie wywiady.
Udział w spisie jest obowiązkowy. Reguluje to ustawa o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań. W ramach spisu zostaną zebrane dane obejmujące m.in.: charakterystykę terytorialną, demograficzną, ekonomiczną i edukacyjną, a także migracje wewnętrzne i zagraniczne oraz charakterystykę etniczno-kulturową, ale też wzajemne relacje członków gospodarstwa domowego, rodziny, charakterystykę mieszkań i budynków.
zew, PAP