Senatorowie poparli nowelizację ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych, przewidującą pochówek dzieci martwo urodzonych w sytuacji, gdy nie sporządzono aktu zgonu. Za nowelizacją było 88 osób.
Obecnie bez aktu urodzenia nie jest możliwe wydanie karty zgonu, zaś bez tej karty przeprowadzenie pogrzebu może okazać się bardzo trudne. Ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych stanowi bowiem, że "jeden z egzemplarzy karty zgonu, zawierającej adnotację urzędu stanu cywilnego o zarejestrowaniu zgonu, przedstawia się administracji cmentarza w celu pochowania zwłok".
Początkowo chciano zmienić Prawo o aktach stanu cywilnego. Zgodnie z pierwotną propozycją do aktu urodzenia martwego dziecka nie byłoby konieczne wpisywanie jego imion i płci. Jednak w trakcie prac parlamentarnych, za radą MSWiA, zmieniono nie Prawo o aktach stanu cywilnego, lecz Ustawę o cmentarzach i chowaniu zmarłych.
Obecnie zgodnie z nowelą bez względu na czas trwania ciąży, w razie pochówku dziecka martwo urodzonego, nie będzie wymagana adnotacja urzędu stanu cywilnego o zarejestrowaniu zgonu.
zew, PAP