Jakubiak apelowała do premiera, by polska prezydencja była prezydencją konkretów. - Powinniśmy wykorzystać polską prezydencję nie tylko do sprawnego administrowania i koordynowania unijnych działań, ale także być inicjatorem poważnych debat o przyszłości Europy - powiedziała wiceprzewodnicząca klubu PJN. Jak dodała, polska prezydencja nie powinna się ograniczać do działań promocyjnych. Posłanka PJN podkreśliła, że przed Polską i UE stoją bardzo konkretne wyzwania. - One są dla części Europy, tej która dołączyła po wielu latach do starej Unii, bardzo ważne. Powinniśmy być inicjatorami debat ważnych w kontekście spójności Europy - oświadczyła.
Przedstawiła listę konkretnych działań w ramach trzech obszarów priorytetowych przedstawionych przez rząd, którymi powinna zająć się Polska podczas prezydencji. Jak mówiła, w ramach priorytetu "Integracja europejska jako źródło wzrostu" PJN proponuje, by Polska zainicjowała ogólnoeuropejską debatę na temat kryzysu demograficznego i polityki prorodzinnej. "W strategii opracowanej przez Komisję Europejską na najbliższą dekadę, Europa 2020, kwestie demograficzne zostały praktycznie pominięte. Stąd propozycja zainicjowania przez polską prezydencję debaty na forum unijnym na temat demografii" - powiedziała Jakubiak.
Jej zdaniem Polska powinna też doprowadzić do powołania europejskiego funduszu na rzecz wzrostu demograficznego. - Fundusz powinien być elementem nowej perspektywy budżetowej; to powinien być ten konkret, którym zaznaczymy się w czasie prezydencji - powiedziała Jakubiak. PJN chce też, by Polska wsparła zdecydowanie akcesję Bułgarii i Rumunii do strefy Schengen. - Wszelkie próby ograniczania kontaktów między obywatelami UE oraz ograniczania wolności podróżowania na terenie UE powinny się spotkać z naszym zdecydowanym sprzeciwem - przekonywała Jakubiak.
Jej zdaniem Polska powinna też dążyć do wzmocnienia strategii regionalnych UE, w tym strategii dla Morza Bałtyckiego. W ramach przyjętego przez rząd priorytetu dotyczącego bezpieczeństwa, Polska w trakcie prezydencji - przekonywała Jakubiak - powinna wspierać racjonalną eksploatacje gazu łupkowego i dążyć do włączenia tego surowca w strategię energetyczną UE. Jak zaznaczyła, Polska powinna też przygotować plan działań UE na rzecz wspólnej polityki bezpieczeństwa energetycznego.
Zdaniem Jakubiak, Polska powinna ponadto zająć się wypracowaniem obiektywnych kryteriów przyznawania dopłat bezpośrednich dla rolników UE, a także być "inicjatorem szukania pieniędzy na załatwienie sprawy Czarnobyla". - Okrycie reaktora traci ważność w roku 2016. Myślę, że jest ważne, żebyśmy się tym zainteresowali - powiedziała.pap, ps