Buzek odnosząc się do współczesnych dyktatorów przypomniał fragment wiersza Miłosza "Który skrzywdziłeś", napisanego na emigracji w USA w 1950 r. "Jego słowa: Który skrzywdziłeś człowieka prostego/ Śmiechem nad krzywdą jego wybuchając/ Nie bądź bezpieczny są aktualne w dzisiejszej Syrii i Libii, tak jak były aktualne dla reżimów faszystowskich i komunistycznych" - zauważył Buzek. Dodał też, że "teraz, siedem lat po wejściu Polski do Unii Europejskich, tytuł jego książki Rodzinna Europa nabiera nowego znaczenia".
"Miłosz był nie tylko poetą, ale także prawnikiem, dyplomatą, intelektualistą i tłumaczem. Obywatelem Polski, Europy i świata" - podkreślił Buzek.
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego przypomniał także związki wybitnego poety z Litwą. "Miłosz urodził się i wychował na Litwie i chociaż tworzył w języku polskim to środowisko, w którym dorastał miało ogromny wpływ na kształtowanie jego charakteru - +kraj lat dziecięcych+ na zawsze pozostał w jego sercu" - napisał.
"Historia i kultura narodów polskiego i litewskiego są ze sobą związane. Z Litwy pochodził nie tylko Miłosz, ale także największy poeta polskiego romantyzmu Adam Mickiewicz. Polska i Litwa przez wieki tworzyły jedno silne, wielonarodowe państwo. Już kilka wieków temu Rzeczpospolita Obojga Narodów była jak dzisiejsza Unia Europejska - zjednoczona w różnorodności. Dziś winniśmy czerpać z tego dziedzictwa dla całej Europy" - kończy oświadczenie Buzek.
pap, ps