Wyborcy PO zadowoleni
O tym, że sprawy w Polsce idą w dobrym kierunku respondenci są przekonani tym częściej, im lepiej są wykształceni i w im większej miejscowości mieszkają. Również osoby młodsze – częściej niż inni – uważają, że sprawy w kraju zmierzają w dobrym kierunku. Pozytywne opinie badani wyrażają tym częściej, im bardziej interesują się polityką. Ponadto wśród osób pozytywnie oceniających kierunek zmian częściej znajdują się ankietowani popierający PO (55 proc.) oraz osoby o poglądach centrowych (centrolewicowych – 49 proc. i centroprawicowych – 42 proc.). Negatywnie o kierunku, w jakim zmierzają sprawy w Polsce, częściej niż inni mówią zwolennicy PiS (78 proc.).
Kryzys
60 proc. respondentów jest zdania, że polska gospodarka znajduje się w kryzysie, przy czym 16 proc. określa go jako głęboki. Zdaniem jednej trzeciej ankietowanych (35 proc.) gospodarka rozwija się, 3 proc. określa ten rozwój jako dynamiczny. 5 proc. ankietowanych nie ma opinii na ten temat. Rozwój gospodarki pozytywnie oceniają najczęściej nastolatki (48 proc.), dwudziestolatkowie (43 proc.) oraz osoby w wieku 30-39 lat (42 proc.). Zdanie to, częściej niż inni, podzielają osoby z wykształceniem wyższym, a także badani z większych miast. Również mężczyźni częściej niż kobiety wyrażają się pozytywnie o polskiej gospodarce (40 proc. wśród mężczyzn wobec 30 proc. wśród kobiet).
Będzie gorzej
Zdaniem 38 proc. Polaków w ciągu najbliższych trzech lat materialne warunki życia ludności ulegną pogorszeniu. Przeciwnego zdania jest co piąty ankietowany (21 proc.). Jedna trzecia badanych (34 proc.) uważa, że jeśli chodzi o poziom materialnych warunków życia ludności w Polsce, będzie mniej więcej tak samo jak teraz. 7 proc. badanych nie ma zdania na ten temat. O tym, że materialne warunki życia w Polsce poprawią się, przekonani są – częściej niż inni – młodsi uczestnicy badania, osoby z wykształceniem wyższym oraz mieszkańcy największych miast, częściej mężczyźni niż kobiety (27 proc. wśród mężczyzn wobec 16 proc. wśród kobiet). Negatywne opinie o kierunku zmian materialnych warunków życia wyrażają przede wszystkim osoby z wykształceniem podstawowym, a także starsi badani.
Sondaż zrealizowano w dniach 7-11 lipca na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie tysiąca mieszkańców Polski w wieku powyżej 15 lat.
zew, PAP