Do tej pory na Tablicy Pamięci w KGP znajdowały się nazwiska tych policjantów, którzy zginęli w wyniku bezpośredniego zamachu na ich życie lub zdrowie. Teraz odsłonięto na niej także nazwiska tych policjantów, którzy zginęli w związku z pełnieniem służby. Do tej pory ich nazwiska były wpisane do Księgi Pamięci. O wpisie do księgi i umieszczeniu na tablicy decyduje kapituła, w skład której wchodzą policjanci m.in. z KGP. Obecnie na tablicy znajdują się 54 nazwiska. - Rozpoczynając centralne obchody święta policji od odsłonięcia tablicy z nazwiskami poległych policjantów, oddajemy im hołd i podkreślamy nasze zobowiązanie do zachowania ich pamięci - powiedział Matejuk. Z kolei Rapacki zaznaczył, że bycie policjantem to przede wszystkim misja i służba. - Oddanie życia to najwyższa wartość, jaką funkcjonariusze mogą poświęcić innym - podkreślił. - Naszą rolą jest zapewnić poległym pamięć i opiekę ich najbliższym - dodał.
W czasie uroczystości złożono kwiaty przed obeliskiem ku pamięci poległych i pomordowanych policjantów. W tym miejscu złożona jest urna z prochami funkcjonariuszy, którzy zostali zamordowani przez NKWD i pogrzebani w Miednoje, na mocy rozkazu z 5 marca 1940 roku, podpisanego m.in. przez Józefa Stalina.
Następnie, w czasie kolejnego etapu uroczystości parada policjantów przeszła Krakowskim Przedmieściem na pl. Zamkowy, gdzie 108 absolwentów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie zostało wypromowanych na podkomisarzy policji, czyli pierwszy stopień oficerski. - Być policjantem to znaczy wypełniać służebną rolę wobec społeczeństwa - podkreślił Andrzej Matejuk, szef policji podczas uroczystości na pl. Zamkowym w Warszawie. Matejuk podziękował policjantom m.in. za pomoc w usuwaniu skutków ostatnich nawałnic oraz m.in. małopolskim funkcjonariuszom oraz funkcjonariuszom z CBŚ za zatrzymanie mężczyzny podejrzanego o zamachy bombowe w Krakowie.W swoim przemówieniu Matejuk zaznaczał, że przed polską policją stają nowe wyzwania: m.in. walka z przestępczością internetową np. rozpowszechnianiem pornografii dziecięcej oraz wypracowanie procedur umożliwiających odbieranie przestępcom majątków. Dodał, że z roku na rok zwiększa się zaufanie społeczne do podległej mu formacji oraz co raz więcej Polaków czuje się bezpiecznie tam, gdzie mieszka.
Na pl. Zamkowym zgromadziła się spora grupa osób. Rozstawiono stoiska ze sprzętem, zobaczyć można m.in.: quady, radiowozy oraz historyczne już motocykle marki Sokół i samochód pancerny. Dla najmłodszych przygotowano konkursy dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wręczone zostaną też wyróżnienia laureatom konkursu "Policjant, który mi pomógł". W Sali Balowej Zamku Królewskiego wręczone zostaną policjantom nominacje i odznaczenia państwowe.
PAP, arb