Przeciw poprawkom PiS głosowali członkowie komisji z PO i SLD. Przy poprawce dotyczącej wykreślenia z raportu wniosku o TS dla Kaczyńskiego od głosu wstrzymał się poseł PSL; w przypadku drugiej poprawki przedstawiciel tej partii głosował przeciw wykreśleniu wniosku o TS dla Ziobry.
Rekomendacja wniosków o postawienie przed Trybunałem Stanu Kaczyńskiego oraz Ziobry to główna konkluzja projektu raportu sejmowej komisji śledczej badającej sprawę Barbary Blidy, przedłożonego przez szefa tej komisji Ryszarda Kalisza (SLD). Zgodnie z ustawą o komisji śledczej, sama komisja nie może skutecznie zainicjować parlamentarnej procedury postawienia przed Trybunałem Stanu premiera lub ministra. Pod takim wnioskiem musi się podpisać 115 posłów. Sejmowi śledczy, według przepisów, wstępny wniosek o postawienie przed TS mogą sformułować jedynie m.in. wobec prezesów NBP, NIK i członków KRRiT.
Jak napisał polityk SLD w projekcie raportu, Kaczyński i Ziobro odpowiedzialni są m.in. za to, że "realizując koncepcję wykluczania dużych grup obywateli, stworzyli system eliminowania, przy zastosowaniu przepisów prawa karnego, poszczególnych osób zaliczonych do tych grup, w szczególności w stosunku do Barbary Blidy".
Zdaniem przedstawicieli PiS z komisji, postulaty dotyczące odpowiedzialności konstytucyjnej zawarte w projekcie raportu są nieuzasadnione i wadliwe prawnie.
zew, PAP