Czaplicki poinformował też, że do poniedziałku 22 sierpnia PKW powoła okręgowe komisje wyborcze. Szef KBW przypomniał, że 30 sierpnia o północy minie termin zgłaszania list kandydatów na posłów oraz kandydatur na senatorów. Dodał, że listy te zgłasza się nie do PKW, a do właściwej okręgowej komisji wyborczej.
Zgodnie z kalendarzem wyborczym, złożenie zawiadomienia w PKW o utworzenie komitetu wyborczego musi być dokonane w terminie do 50 dnia przed dniem wyborów, czyli do 20 sierpnia. W związku z tym, że termin ten wypada w sobotę, zgodnie z Kodeksem wyborczym zawiadomienie musi zostać złożone najpóźniej 22 sierpnia. Zawiadomienia o utworzeniu zgłaszać mogą komitety partii politycznych, koalicji partii politycznych oraz komitety tych organizacji, stowarzyszeń lub wyborców, które zamierzają wystawić swoje listy.
Zawiadomienie o powstaniu komitetu, składane w PKW, musi zawierać m.in. nazwę komitetu wyborczego partii politycznej lub jego skrót; informację, że komitet wyborczy zamierza zgłaszać listy kandydatów na posłów i kandydatów na senatorów lub tylko listy kandydatów Sejmu bądź Senatu; adres siedziby komitetu wyborczego partii politycznej; wskazanie numeru ewidencyjnego, pod którym partia polityczna jest wpisana do ewidencji partii politycznych oraz informację o powołaniu pełnomocnika wyborczego i pełnomocnika finansowego. Komitet do zawiadomienia musi załączyć m.in. uwierzytelniony odpis z ewidencji partii politycznych; wyciąg ze statutu partii politycznej pozwalający stwierdzić, który organ partii jest upoważniony do jej reprezentowania na zewnątrz; oświadczenie pełnomocnika wyborczego i finansowego komitetu wyborczego o przyjęciu swoich funkcji.
Jeżeli zawiadomienie o utworzeniu komitetu wyborczego spełnia wszystkie określone w Kodeksie wyborczym warunki, PKW w terminie trzech dni od doręczenia zawiadomienia postanawia o jego przyjęciu, które doręcza niezwłocznie pełnomocnikowi wyborczemu. Od tego momentu komitet wyborczy może pozyskiwać i wydawać środki finansowe przeznaczone na kampanię.
W przypadku, gdy zawiadomienie zawiera wady, PKW w terminie trzech dni od jego doręczenia wzywa pełnomocnika wyborczego do ich usunięcia. Jeśli wady nie zostaną w ciągu pięciu dni usunięte, Komisja odmawia przyjęcia zawiadomienia. Wówczas pełnomocnik wyborczy może odwołać się do Sądu Najwyższego.PAP, arb