Obywatele do Senatu, którzy złożyli już wniosek do PKW o rejestrację komitetu wyborczego, kompletują listę kandydatów do ok. 60 okręgów. Oficjalnie lista zostanie przedstawiona 20 sierpnia na warszawskiej konwencji wyborczej ruchu. Nieoficjalnie wiadomo, że przesądzony jest już start do Senatu m.in. byłego senatora PO Tomasza Misiaka oraz szefa BCC Marka Goliszewskiego.
Unia Prezydentów Miast "Obywatele do Senatu" to inicjatywa zawiązana m.in. przez prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza oraz prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Inicjatorzy ruchu Obywatele do Senatu deklarują, że poprą niezależnych, ponadpartyjnych kandydatów, których łączy stosunek do samorządności, a nie światopogląd.
Do ruchu włączyło się już 26 prezydentów miast, którzy - z jednym wyjątkiem - nie wystartują do Senatu. Samodzielnie o mandat w izbie wyższej powalczy prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc, który będzie wspierany przez Obywateli do Senatu. W inicjatywie uczestniczą m.in. prezydenci Gdyni, Gliwic, Tychów, Zabrza, Ełku, Kielc.
PAP, arb