Minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak poinformowała, że jej partia zaproponuje Polakom, którzy nie byli ubezpieczeni i nie mogą już pracować, rodzaj emerytury obywatelskiej. Ma ona dać bezpieczeństwo finansowe osobom, które nie mogą być już aktywne zawodowo. Taka emerytura byłaby wprowadzana etapami - w pierwszej kolejności otrzymywaliby ją ci, którzy nie są ubezpieczeni w systemie powszechnym. Pytana o źródła finansowania powołała się na przykład obniżenia opłat dla OFE, co przyniosło spore oszczędności. Nie podała jednak konkretnego rozwiązania, które miałoby finansować proponowane przez PSL emerytury.
- Pieniądze na ten cel, które będą przekazywane sukcesywnie, z pewnością się znajdą - przekonywała minister. Jak podkreśliła, wprowadzenie nowych emerytur, to przyjęcie sprawiedliwej koncepcji, w której osoby, które przez całe życie pracowały, płaciły podatki, również te pośrednie, są w wieku emerytalnym zabezpieczone. "To jest podstawowa zasada solidarności nie tylko w UE, ale do której odnosimy się w Polsce" - oświadczyła.
PSL opowiada się też za wprowadzeniem dobrowolności w przynależności do otwartych funduszy emerytalnych. Ludowcy chcą też zwiększenia roli przedsiębiorców w tworzeniu prawa sprzyjającego powstawaniu nowych miejsc pracy, a także wprowadzenia nowej instytucji - rzecznika przedsiębiorców.
Pawlak zwracał uwagę, że w dzisiejszych czasach trudno jest wpływać na zachowania giełdy, notowania walut, cenę ropy naftowej, czy rynki finansowe. Podkreślił jednak, że możliwe jest zmniejszenie obciążeń administracyjnych.
Stronnictwo chce też dbać o rynek pracy. Partia opowiada się za wprowadzeniem systemu ulg podatkowych i ułatwień zachęcających inwestorów do tworzenia nowych miejsc pracy. - Będziemy wspierali zarówno środkami unijnymi, jak i budżetowymi rozpoczynanie działalności gospodarczej i wprowadzali ułatwienia o charakterze szkoleniowym - powiedziała Fedak.
Ludowcy zapowiadają, że w przyszłej kadencji parlamentu chcą w ramach polityki rodzinnej skierować strumień środków finansowych do rodzin, które wychowują dzieci. Młodzi, którzy nie mają pracy, ale wychowują dzieci mogliby też liczyć na "pomoc organizacyjną". Partia obiecuje też specjalny program bezpłatnego zaopatrzenia uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i średnich w podręczniki i inne pomoce naukowe.
Minister rolnictwa Marek Sawicki przekonywał, że PSL to gwarancja zdrowej i bezpiecznej żywności. Ludowcy zapowiadają wprowadzenie ułatwień w bezpośredniej sprzedaży płodów rolnych.
Sawicki oświadczył, że jego ugrupowanie będzie nadal zabiegać o głęboką reformę unijnej polityki rolnej, która zapewni bezpieczeństwo żywnościowe wszystkim mieszkańcom Europy. Zmiany miałyby uprościć mechanizmy wspólnej polityki rolnej, a w ich efekcie miałoby dojść do wyrównania dopłat dla rolników.
Kontynuowany będzie też program budowy dróg, świetlic, boisk i placów zabaw na wsi. PSL opowiada się za utrzymaniem oddzielnego systemu ubezpieczeń społecznych KRUS, jednak w "udoskonalonej formie".
PSL obiecuje, że priorytetowo potraktuje ochronę zagrożonych powodziami terenów Polski. Ugrupowanie chce przyspieszenia rozwoju energetyki odnawialnej, a także przeprowadzenia referendum w sprawie budowy elektrowni atomowych w Polsce.
Pawlak pytany o środki na realizacje pomysłów zawartych w programie powiedział, że jeżeli będzie dobry wzrost gospodarczy przychody państwa będą większe, dzięki czemu możliwe będą większe wydatki na ważne cele społecznepap, ps