Strony porozumienia zobowiązały się m.in. do promowania znaczenia bezpieczeństwa żywnościowego kraju oraz do działań na rzecz zapewnienia dostatku zdrowej żywności po przystępnej dla konsumentów cenie. PSL i KZRKiOR mają działać w kierunku upraszczania wniosków i procedur przy ubieganiu się o płatności bezpośrednie i środków na rozwój obszarów wiejskich. Ich celem jest też ułatwienie rolnikom prowadzącym małe i średnie gospodarstwa podejmowania zatrudnienia poza rolnictwem oraz bez obawy utraty ubezpieczenia w KRUS.
Obie organizacje mają działać również na rzecz: utrzymania odrębnego systemu ubezpieczenia społecznego rolników - KRUS oraz współpracować przy jego niezbędnych zmianach, współdziałać przy tworzeniu systemów przeciwdziałania i szybkiego usuwania skutków klęsk żywiołowych, w tym wypłacania odszkodowań dla osób poszkodowanych. PSL zobowiązało się do wspierania działalności Kółek Rolniczych i Kół Gospodyń Wiejskich tak, by mogły one skuteczniej reprezentować polskich rolników. Kółka rolnicze i KGW mają z kolei wspierać PSL w jego działalności politycznej.
W wyborach parlamentarnych i samorządowych PSL ma zapewnić na swoich listach miejsca dla reprezentantów kółek rolniczych i KGW. Strony porozumienia mają też działać na rzecz tworzenia warunków do rozwoju działalności kulturalnej KGW, w tym zapewnienia im odpowiedniego finansowania.
PSL oraz KZRKiOR mają ponadto podejmować wspólne działania na forum Parlamentu Europejskiego oraz międzynarodowych organizacji rolniczych na rzecz tworzenia warunków sprzyjających rozwojowi polskiego rolnictwa.pap, ps