Przekop Mierzei Wiślanej to projekt połączenia drogą morską Zalewu Wiślanego z Zatoką Gdańską mający na celu skrócenie i pogłębienie morskiego szlaku na Bałtyk. Według projektu kanał ma mieć 1100 m długości oraz 40 m szerokości w dnie. Obecnie przejścia z Zalewu Wiślanego na Bałtyk prowadzą przez rzekę Szkarpawę i przez Rosyjską Cieśninę Pilawską.
Według Fotygi "PiS uważa, że należy wrócić do tej idei ze względu na możliwości rozwojowe Elbląga i regionu elbląskiego, ale również z punktu widzenia gospodarki wodnej, rozwoju kraju, portów i z punktu widzenia polityki zagranicznej". Jak dodała, "decyzja rządu PiS o wykonaniu przekopu wpłynęła bardzo pozytywnie na tempo i nastrój rozmów z Federacją Rosyjską w bardzo wielu sprawach, np. żeglugi po Zalewie Wiślanym". - Negocjacje bardzo przyspieszyły i za moich czasów były niemal finalizowane - zauważyła była szefowa dyplomacji.
Odnosząc się do sprzeciwu części mieszkańców Krynicy Morskiej wobec planów przekopu Mierzei Fotyga powiedziała, że "mieszkańcom każdego miejsca można wyjaśnić sens przedsięwzięcia". - Rolą polityków jest pokazywać szerokie możliwości rozwojowe, a w sytuacji, kiedy w pobliżu będzie bogaty Elbląg, to właśnie Krynica Morska będzie zapleczem turystycznym dla bogacących się mieszkańców Elbląga - dodała. Fotyga sądzi, że "mieszkańcy Krynicy bardzo na tym zyskają". Była minister jest przekonana, że "cała Polska zyska na rozwoju wszystkich polskich portów morskich, od granicy z Rosją po granicę z Niemcami".
pap, ps