Poseł zwrócił uwagę, że okolice Dworca Wschodniego w ogóle "nie wyglądają jak Warszawa". - To wygląda jak jakiś świat w ogóle nieeuropejski. Stare domy, puste przestrzenie. Praga jest pokrzywdzona. Na Pradze się nic nie inwestuje - powiedział.
"Baraki takie, jak w latach 50."
- My widzimy tu tych ludzi, którzy tłoczą się. Kasy z tamtej strony wyglądają jak w latach 50., takie baraki są. Widać wyraźnie, jak Warszawa jest nielubiana przez Platformę, przez Tuska, jak Warszawa w ogóle nie interesuje Kaczyńskiego - ocenił. Według Kalisza, stolica jest pokrzywdzona, a jej sprawy pozostają niezrozumiane zarówno przez polityków PO, jak i PiS. Kalisz przekonywał, że tylko SLD dobrze zajmie się Warszawą. - Jedynie ci, którzy tu mieszkają z mieszkańcami Warszawy, Otwocka, Piaseczna, Pruszkowa - to jesteśmy my - oświadczył.
"Kredyt na janosikowe? To nie jest normalne"
Kandydatka SLD z listy podwarszawskiej Katarzyna Piekarska poinformowała, że razem z Kaliszem jedzie pociągiem do Otwocka pod hasłem "Otwock, Warszawa nasza wspólna sprawa". - My chcemy w naszej polityce przybliżać do Warszawy cały okręg podwarszawski - oświadczyła. Posłanka tłumaczyła, że proponuje m.in. jeden wspólny bilet dla całej aglomeracji warszawskiej.
- Będziemy także pilnować prywatyzacji kolei, o czym przebąkuje pan marszałek (woj. mazowieckiego) Adam Struzik (PSL). Ale trzeba bardzo się temu przyglądać, bo tak naprawdę chce się sprywatyzować kolej po to, by opłacić ratę janosikowego - stwierdziła. Dodała, że także w kwestią janosikowego należy się zająć po wyborach. Janosikowe to obowiązkowa wpłata do budżetu państwa, którą płacą najbogatsze samorządy na rzecz pozostałych. Stanowi określony odsetek dochodów podatkowych województwa sprzed dwóch lat, a jego wysokość zależy od wpływów.
- Wydaje mi się, że sytuacja, w której woj. mazowieckie musi się zadłużać, by zapłacić ratę janosikowego, nie jest sytuacją normalną. Nie chodzi o to, by to janosikowe w ogóle zlikwidować, bo taka solidarność pomiędzy regionami, gdzie dzieje się lepiej i tymi, gdzie dzieje się gorzej, oczywiście istnieć musi. Natomiast to musi być na racjonalnych zasadach i na konkretny cel - zaznaczyła.
"Niech Tusk zapłaci ze swoich"
Kalisz wezwał natomiast premiera, "niech sam zapłaci za Tuskobus, niech sam opłaca wszystko, benzynę". - My kupiliśmy za własne pieniądze bilety - oświadczył, prezentując bilety z Warszawy Wschodniej do Otwocka.
- Apelujemy do premiera Kaczyńskiego, by też trochę sam pojeździł, a nie w gronie ochroniarzy. Czego panie prezesie Kaczyński pan się boi? Zapraszamy pana do wspólnej przejażdżki koleją pomiędzy Warszawą Wschodnią a Otwockiem, niech pan się nie boi Warszawy Wschodniej, Pragi i Otwocka - apelował Kalisz.
Do Kalisza pod koniec konferencji podszedł mężczyzna, który pytał polityka o refundację operacji trzustki. - Bezspornie to musi być finansowane z Narodowego Funduszu Zdrowia - odpowiedział Kalisz. Zachęcał także, by mężczyzna skontaktował się z jego biurem poselskim.
zew, PAP