82 proc. Polaków wie, że istnieje urząd Rzecznika Praw Dziecka. 49 proc. badanych uważa, że Rzecznik zajmuje się ochroną praw dziecka w rodzinie, a 44 proc. myśli, że jego głównym zdaniem jest ochrona praw dzieci w sądach - wynika z badania OBOP. Z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP wynika, że choć zdecydowana wiekszość Polaków wie o istnieniu urzędu, to jednak nie wszyscy wiedzą, co właściwie robi rzecznik.
Zdaniem 49 proc. badanych Rzecznik zajmuje się ochroną praw dziecka w rodzinie, 44 proc. uważa, że jego głównym zadaniem jest ochrona praw dzieci w sądach, a 37 proc. wskazuje na ochronę praw dziecka w placówkach. 17 proc. respondentów deklaruje, że nie wie, czym się zajmuje Rzecznik. - Obraz wiedzy o istnieniu instytucji Rzecznika Praw Dziecka jest z pewnością optymistyczny, a jej powszechność można z pewnością przypisać intensywnej działalności merytorycznej obecnego rzecznika Marka Michalaka, ale też jego częstym publicznym wypowiedziom w kwestiach ochrony dzieci i ich dobra, organizowanym lub współorganizowanym bądź upowszechnianym kampaniom społecznym oraz szerokiemu dostępowi do informacji o istnieniu samej instytucji Rzecznika i o jej charakterze - ocenia wyniki badań prof. Ewa Jarosz z Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego.
Zgodnie z ustawą o Rzeczniku Praw Dziecka urzędnik ten działa na rzecz ochrony praw dziecka, w szczególności prawa do życia i ochrony zdrowia, prawa do wychowania w rodzinie, prawa do godziwych warunków socjalnych, prawa do nauki, chroni dzieci przed przemocą, okrucieństwem, wyzyskiem, demoralizacją, zaniedbaniem oraz innym złym traktowaniem. Szczególną troską i pomocą otacza dzieci niepełnosprawne.
PAP, arb