Mieli arsenał "antyfaszystów"
W CK Nowy Wspaniały Świat policja zatrzymała wówczas 95 obcokrajowców, głównie przedstawicieli organizacji "antyfaszystowskich" z Niemiec. W lokalu prowadzonym przez "Krytykę Polityczną" znaleziono kilkadziesiąt drewnianych pałek, gazy pieprzowe, petardy, czapki bejsbolówki ze wzmocnieniami, ochraniacze na kolana, tarcze zrobione z płyt i styropianu oraz kastet.
"Wiedzieli, że będą musieli odejść"
- Nieprzedłużenie umowy najmu nie ma nic wspólnego z wydarzeniami z 11 listopada. Najemcy lokalu CK Nowy Wspaniały Świat, kiedy podpisywali umowę, wiedzieli, że są do tego miejsca mocno udokumentowane roszczenia. Musimy działkę zwrócić - powiedziała zastępca rzecznika ratusza Agnieszka Kłąb. Dodała, że umowa z CK Nowy Wspaniały Świat wygasa z końcem lipca 2012 r.
Lokal zostanie zwrócony spadkobiercy prawdopodobnie po wygaśnięciu obowiązującej umowy najmu. - Decyzja o nieprzedłużeniu umowy nie przesądza, że w lokalu nie będzie Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat. "Krytyka Polityczna" będzie mogła negocjować umowę z nowym właścicielem - powiedziała Kłąb.
Rzecznik Śródmieścia Urszula Majewska powiedziała, że to zarząd dzielnicy formalnie podejmuje decyzję o przedłużeniu lub nieprzedłużeniu umowy, ale zapada ona w oparciu o kwestie roszczeniowe w ratuszu. Dodała, że niezależnie od decyzji ratusza w tej sprawie wydarzenia z 11 listopada będą wyjaśniane.
"Roszczenia spadkobierców słuszne i udokumentowane"
Agnieszka Wiśniewska z "Krytyki Politycznej" powiedziała, że przy podpisywaniu umowy miasto informowało o roszczeniach do gruntu przy ul. Nowy Świat. - Takie jest prawo, że jeśli są roszczenia, umowy najmu nie można podpisać na dłużej niż trzy lata - dodała. - Wierzymy, że nieprzedłużenie umowy najmu nie jest decyzją polityczną, ale wynika ze zobowiązań spadkowych - zaznaczyła. - Jesteśmy przed rozmowami z miastem. Mam nadzieję, że zarówno nam, jak i miastu będzie zależało, by takie centrum kultury w Warszawie się znajdowało - dodała.
Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz powiedziała "Gazecie Wyborczej", że "sprawa najmu rozwiązuje się sama". Dodała, że roszczenia spadkobierców są "słuszne i udokumentowane" a konsekwencją będzie zwrot majątku.
Do lokalu dopłacają podatnicy
Zatrzymania w Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat 11 listopada miały miejsce jeszcze przed rozpoczęciem "Marszu Niepodległości", organizowanego m.in. przez Młodzież Wszechpolską i Obóz Narodowo-Radykalny oraz kontrwiecu "Kolorowa Niepodległa", organizowanego przez Porozumienie 11 Listopada. Przedstawiciele "Krytyki Politycznej" - organizatora wiecu "Kolorowa Niepodległa" - twierdzili, że CK Nowy Wspaniały Świat nie ma nic wspólnego z zapraszaniem bojówek w związku ze Świętem Niepodległości i nie planowali tam żadnego zgromadzenia grup radykalnych.
O przeznaczeniu lokalu na realizację projektu "Nowy Wspaniały Świat" zdecydował w czerwcu 2009 r. zarząd dzielnicy Śródmieście. Projekt został wyłoniony w drodze dwuetapowego postępowania dotyczącego prowadzenia działalności kulturalnej i artystycznej. Lokal o powierzchni ok. 1,3 tys. m kw. został oddany w najem na trzy lata Stowarzyszeniu im. Stanisława Brzozowskiego. Kontrowersje budziła wówczas m.in. wysokość czynszu - 12 zł za m kw. lokalu - znacznie poniżej cen rynkowych. Kawiarnia "Nowy Wspaniały Świat" prowadzi działalność komercyjną, a ceny w lokalu nie są niższe niż u sąsiedniej konkurencji.
zew, PAP