44 proc. badanych w grudniu przez CBOS zalicza się do zwolenników nowego rządu Donalda Tuska. 29 proc. - do jego przeciwników; obojętność wyraża 24 proc., a 3 proc. nie ma zdania. Jak podkreśla CBOS, stosunek do nowego gabinetu niewiele się różni od nastawienia do poprzedniego - pod koniec jego urzędowania.
49 proc. badanych jest zadowolonych, że na czele rządu stoi Donald Tusk. Niezadowolenie z działalności premiera wyraża 38 proc. ankietowanych. 13 proc. nie miało zdania. Notowania szefa rządu są niemal takie same jak przed miesiącem. W porównaniu z okresem sprzed czterech lat, kiedy Donald Tusk po raz pierwszy został powołany na stanowisko prezesa Rady Ministrów, akceptacja dla niego jako dla szefa rządu znacząco zmalała, przybyło mu zaś przeciwników.
Mimo to aprobata Donalda Tuska jako polityka, który po czterech latach kierowania rządem ponownie objął funkcję premiera, jest istotnie większa niż ta, z którą spotykali się mianowani na to stanowisko Jarosław Kaczyński (w sierpniu 2006 r. - 32 proc. zadowolonych) i Marek Belka (w czerwcu 2004 r. 24 proc. zadowolonych). 28 proc. badanych przez CBOS odpowiedziało, iż nowy rząd budzi w nich nadzieję, że będzie lepiej; 16 proc. wyraziło zawód, bo nic się nie zmieni; 37 proc. - lęk, obawę, że będzie gorzej; 14 proc. wyraziło brak zainteresowania, a 6 proc. nie miało zdania.
Sondaż CBOS przeprowadzono w dniach 1-8 grudnia 2011 roku na liczącej 950 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
pap, ps