Głównym założeniem programu jest niwelowanie nierówności regionalnych w zakresie infrastruktury transportowej. Jak zaznaczył europoseł, z punktu widzenia Podkarpacia jest to projekt szczególnie ważny. - Wiadomo, że w zakresie dostępności komunikacyjnej trzeba jeszcze w naszym regionie wiele zrobić. Ten program umożliwia wymianę doświadczeń między 12 regionami Europy, m.in. z niemieckiej Brandenburgii czy brytyjskich Wysp Szetlandzkich. Są to regiony, które jeszcze kilka lat temu miały podobne problemy jak Podkarpacie - powiedział Poręba. W jego opinii, taka wymiana doświadczeń przełoży się na szybki rozwój regionu.
W ramach projektu odbywać się będą m.in. spotkania i seminaria na temat konkretnych kwestii dotyczących transportu na terenach wiejskich. Poza tym w każdym z regionów będą tzw. wizyty studyjne; opracowany będzie także przewodnik dobrych praktyk w zakresie rozwoju transportu. Projekt będzie trwał dwa lata - do końca 2014. Każdy region w ramach tego programu wpłaca od 150 do 200 tys. euro, z budżetu UE odzyska 85 proc. swojego wkładu.
Zdaniem Poręby, jeśli Podkarpacie dobrze wykorzysta ten program, to ma szansę na "zaistnienie w szerokiej świadomości społecznej Unii Europejskiej".
zew, PAP