Polskie Stowarzyszenie Diabetyków zaapelowało do Arłukowicza o przywrócenie odpłatności ryczałtowej na wszystkie obecnie refundowane paski, obniżenie cen szybkodziałających insulin analogowych oraz objęcie refundacją długodziałających analogów insulin oraz leków inkretynowych.
Nowa lista refundacyjna wywołała krytykę różnych środowisk. Zastrzeżenia ma także środowisko transplantologów, ponieważ na liście zabrakło leku Valcyte - chroniącego pacjentów po przeszczepie przed chorobą cytomegalowirusową. Według ekspertów rynku farmaceutycznego, nowa lista jest niekorzystna także dla chorych na astmę, leczących się onkologicznie i psychiatrycznie. Eksperci zwracają uwagę, że z listy refundacyjnej usunięto 847 produktów, a zmiany w terapiach będą dotyczyły setek tysięcy chorych. Także sposób publikacji listy budzi kontrowersje m.in. BCC oraz prawników, którzy uważają, że zbyt późno Ministerstwo Zdrowia wydało obwieszczenie oraz dostarczyło decyzje do firm farmaceutycznych.
1 stycznia wejdzie w życie ustawa refundacyjna - wtedy także ma zacząć obowiązywać nowa lista leków finansowanych przez NFZ, opublikowana 23 grudnia. Znajdujące się na niej leki po raz pierwszy mają stałe ceny i marże, które Ministerstwo Zdrowia negocjowało z firmami farmaceutycznymi. Zgodnie z założeniami ustawy refundacyjnej, lista jest publikowana w formie obwieszczenia i ma być aktualizowana co dwa miesiące.PAP, arb