Mastalerek przypomniał, że środowisko Krytyki Politycznej - na preferencyjnych warunkach - wynajmuje od władz samorządowych lokal w centrum Warszawy. Dodał, że to właśnie w tym lokalu 11 listopada schronili się przed policją niemieccy bojówkarze anarchistyczni. W CK Nowy Wspaniały Świat policja zatrzymała wówczas 95 obcokrajowców, głównie przedstawicieli organizacji antyfaszystowskich z Niemiec. W lokalu znaleziono też kilkadziesiąt drewnianych pałek, gaz pieprzowy, petardy, czapki bejsbolówki ze wzmocnieniami, ochraniacze na kolana, tarcze zrobione z płyt i styropianu oraz kastet.
"Krytyka Polityczna": niech PiS zajmie się czymś pożytecznym
Michał Sutowski z redakcji Krytyki Politycznej odpowiadając na zarzuty Forum Młodych PiS stwierdził, że słowa o nadmiernym wspieraniu jego środowiska są kuriozalne. - To są dofinansowania poszczególnych projektów, z których wzorcowo się rozliczamy. Dotacje publiczne stanowią kilkanaście procent naszego budżetu, dotyczą głównie wydawnictw książkowych. To działalność z punktu widzenia polskiej kultury ze wszech miar pożyteczna - podkreślił. - Niech PiS się zajmie pożytecznymi rzeczami, bo ich obsesyjna koncentracja na Krytyce Politycznej jest wprost proporcjonalna do niemocy i niezdolności podjęcia realnej krytyki, tego co się dzieje w Polsce - dodał Sutowski.
Za co płaci Ministerstwo Kultury?
O przeznaczeniu lokalu na realizację projektu "Nowy Wspaniały Świat" zdecydował w czerwcu 2009 r. zarząd dzielnicy Śródmieście. Projekt został wyłoniony w drodze dwuetapowego postępowania dotyczącego prowadzenia działalności kulturalnej i artystycznej. Lokal o powierzchni ok. 1,3 tys. m kw. został oddany w najem na trzy lata Stowarzyszeniu im. Stanisława Brzozowskiego. Kontrowersje budziła wówczas m.in. wysokość czynszu - 12 zł za m kw. lokalu. W reakcji na wydarzenia z 11 listopada m.in. Solidarna Polska apelowała do ministra kultury o odebranie dotacji Kulturze Politycznej. Rzecznik resortu kultury Maciej Babczyński mówił wtedy, że "Krytyka Polityczna" nie jest dotowana przez ministerstwo kultury. - Przez Instytut Książki dotowane jest jedynie czasopismo "Krytyki Politycznej". Nie może być tu mowy o odebraniu dotacji, ponieważ umowa realizowana jest w sposób prawidłowy - tłumaczył. Z oficjalnej strony Instytutu Książki, będącego pod nadzorem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wynika, że Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego, które jest wydawcą "Krytyki Politycznej", otrzymało w 2011 r. dotację w wysokości 140 tys. zł.
PAP, arb