- Polacy mają prawo, by ich interesy prawne były chronione przez wymiar sprawiedliwości bez konieczności długiego oczekiwania na rozstrzygnięcie sprawy. Pod tym względem jesteśmy na ostatnim miejscu w Unii Europejskiej, a cel postawiony przez premiera na tę kadencję to ograniczenie tego czasu o jedną trzecią - powiedział Gowin, który na posiedzeniu sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka przedstawia posłom plany resortu na najbliższe miesiące. Podkreślił, że priorytety działania resortu to sprawność, jakość, dostępność i efektywność wymiaru sprawiedliwości.
Planowane jest przekształcenie ponad 100 najmniejszych sądów w filie sadów większych. - Celem tej restrukturyzacji nie jest szukanie oszczędności, a przeciwnie, tym celem jest zapewnienie szerszego dostępu do wymiaru sprawiedliwości - dodał. Według niego, ogromna większość tych mniejszych sądów jest niedociążona, natomiast sądy w większych miastach są "dramatycznie" przeciążone i nie mają warunków, aby odpowiednio sprawnie funkcjonować. Gowin poinformował o rozpoczęciu prac nad głęboką nowelizacją Kodeksu karnego, projekt ma być gotowy na koniec roku. - Moje osobiste wrażenie jest takie, że kodeks jest nadmiernie restrykcyjny w sprawach drobnych, a zbyt pobłażliwy w sprawach ciężkich - dodał.
Minister zapowiedział ponadto daleko idące usprawnienie procedur sądowych, zmiany w zakresie Kodeksu postępowania cywilnego, nowelizację Kodeksu postępowania karnego, przyspieszenie informatyzacji wymiaru sprawiedliwości, dalszy rozwój elektronicznego dozoru, głęboką reformę sądownictwa wojskowego, przegląd budżetu i infrastruktury.- Planujemy informatyzację Krajowego Rejestru Sądowego, informatyzację postępowania wieczystoksięgowego, wprowadzenie elektronicznego bankowego tytułu wykonawczego i elektronicznego protokołu rozpraw w sprawach o wykroczenie, a także dalszy intensywny rozwój systemu dozoru elektronicznego - powiedział Gowin.
eb, pap