Prezydent Bronisław Komorowski powołał do składu Rady Bezpieczeństwa Narodowego marszałek Sejmu Ewę Kopacz, ministra spraw wewnętrznych Jacka Cichockiego, szefa SLD Leszka Millera oraz lidera Ruchu Palikota Janusza Palikota. Swoje powołania otrzymali oni z rąk prezydenta tuż przed posiedzeniem Rady, które jest poświęcone bezpieczeństwu podczas Euro 2012.
W RBN zasiadają już: marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, premier, szef PO Donald Tusk, wicepremier, minister gospodarki, szef PSL Waldemar Pawlak, szef BBN Stanisław Koziej, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski oraz minister obrony Tomasz Siemoniak. W pracach RBN nie uczestniczy prezes PiS Jarosław Kaczyński, który zrezygnował z zasiadania w niej w listopadzie 2010 roku. Swoją decyzję uzasadnił negatywną oceną m.in. sposobu negocjowania przez rząd umowy gazowej z Rosją oraz podejściem rządu i prezydenta do zmian w Traktacie Lizbońskim. W grudniu 2011 roku szef BBN wysłał do prezesa PiS pismo z prośbą o wyjaśnienie, czy podtrzymuje swoją decyzję o rezygnacji z członkostwa w RBN. W odpowiedzi szef PiS napisał, że decyzji nie zmienił.
Rada Bezpieczeństwa Narodowego jest organem doradczym prezydenta w zakresie wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa. Jej opinie nie są wiążące dla prezydenta. Zadaniem Rady Bezpieczeństwa Narodowego jest rozpatrywanie kwestii i wyrażanie opinii dotyczących bezpieczeństwa państwa, w tym: generalnych założeń bezpieczeństwa państwa, założeń i kierunków polityki zagranicznej, kierunków rozwoju Sił Zbrojnych, problemów bezpieczeństwa zewnętrznego, zagrożeń bezpieczeństwa wewnętrznego i środków ich przeciwdziałania. Rada zwoływana jest z inicjatywy prezydenta, który ustala także porządek obrad.
PAP, arb