"Wszyscy trzymają kciuki za panią minister"
Jak jednak zaznaczył, był też "cały szereg pytań i elementów dyskusyjnych". - Do nich należała kwestia organizacji i systemu koordynowania przedsięwzięć z zakresu organizacji, przeprowadzenia, a także i bezpieczeństwa w czasie Euro 2012, gdzie wiodącą rolę odgrywa minister sportu - powiedział prezydent. - Wszyscy trzymamy kciuki za panią minister, ale postanowiliśmy wspólnie także badać, na ile od strony organizacyjnej, organizacyjno-formalnej, także tworzenia narzędzi działania, Ministerstwo Sportu będzie w stanie udźwignąć tę wielką naprawdę odpowiedzialność - podkreślił Komorowski. Zapowiedział w związku z tym, że następne posiedzenie RBN poświęcone ocenie przygotowań do Euro 2012 i już wdrażanych rozwiązań odbędzie się w kwietniu.
Rząd zrobił system bezpieczeństwa
Szef BBN gen. Stanisław Koziej powiedział, że rząd Donalda Tuska przygotował na czas Euro 2012 system zarządzania bezpieczeństwem, który bierze pod uwagę także klasyczne zagrożenia, jak np. powodzie. Gen. Koziej powiedział po posiedzeniu RBN w sprawie bezpieczeństwa Euro 2012, że w czasie turnieju może wystąpić kilka rodzajów zagrożeń. - Po pierwsze te ryzyka dostrzega się w ewentualności bezpieczeństwa publicznego przy dużych zgromadzeniach. Po drugie w obszarze transportu. No i wreszcie po trzecie podkreślano, że dużym ryzykiem jest ewentualna zbieżność wystąpienia kilku rodzajów zagrożeń, w tym m.in. powodziowego - podkreślił. - Stosownie do tego rząd przygotował system zarządzania ryzykami w czasie bezpieczeństwa Euro tak, by był jednocześnie wydolny do reagowania na inne zagrożenia klasyczne, które nas często nawiedzają, jak np. powodzie - dodał szef BBN.
"Potrzebujemy futbolowej demokracji"
Prezydent Bronisław Komorowski powiedział, że przygotowania do Euro 2012 wymagają "futbolowej dyplomacji". Dlatego - zaznaczył - w zespole koordynującym przygotowanie mistrzostw odpowiednią rolę powinien pełnić przedstawiciel MSZ. Komorowski powiedział też, że ważnym elementem posiedzenia RBN było to, że w czasie trwania rozgrywek Euro 2012 do Polski będą przyjeżdżać nie tylko kibice, ale także głowy państw i ważni przedstawiciele życia politycznego z różnych krajów. - To wymaga również odpowiednich przygotowań. Więcej, wymaga także przygotowania pomysłu na swoistą dyplomację piłki nożnej, (wymaga) futbolowej dyplomacji, która jest znana na świecie i stosowana często z dużą korzyścią dla polityki państwa - powiedział prezydent. RBN wyraziła przekonanie - powiedział Komorowski po posiedzeniu Rady - że byłoby ze wszech miar korzystne, gdyby w ramach zespołu koordynującego przygotowanie i przeprowadzenie Euro 2012 "była także zagwarantowana odpowiednia rola przedstawiciela MSZ".
Kwestia koordynacji działań
Zdaniem prezydenta dobre przygotowanie rozgrywek to kwestia koordynacji działań wykraczającej poza organy władzy państwowej, wymagająca koordynacji w wymiarze ponadpaństwowym - współpracy z Niemcami, Czechami czy Ukrainą. Przygotowanie mistrzostw - mówił prezydent - "wymaga również podjęcia całego szeregu działań dotyczących ruchu wizowego, bezwizowego, stosowania przepisów Schengen i ich ewentualnego uelastyczniania". Jak zaznaczył prezydent, są to wszystko obszary działania resortu spraw zagranicznych.
pap, ps