- Przygotowujemy uchwałę sejmową, którą będziemy chcieli przedstawić wysokiej izbie 25 stycznia podczas posiedzenia Sejmu, czyli dzień przed podpisaniem ACTA. W tej oto uchwale sejmowej będziemy nawoływali do tego, aby rząd Donalda Tuska piórem Radosława Sikorskiego nie podpisywał tej skandalicznej umowy handlowej - powiedział rzecznik klubu SP Patryk Jaki na konferencji prasowej w Sejmie. Wyraził nadzieję, że dyskusja nad projektem uchwały będzie okazją do merytorycznej debaty i zadania trudnych pytań członkom rządu.
Solidarna Polska przygotowuje także list do premiera Donalda Tuska, w którym zaapeluje o rozpoczęcie konsultacji społecznych w sprawie ACTA. Mieliby w nich uczestniczyć m.in. szefowie klubów parlamentarnych oraz przedstawiciele środowiska internautów. - Będziemy domagali się od Donalda Tuska, aby te konsultacje miały charakter transparentny i były dostępne dla opinii publicznej. Żądamy od Donalda Tuska, aby przebieg tych konsultacji był transmitowany w internecie, aby wszyscy obywatele naszego kraju, którzy są tak zbulwersowani tą sytuacją, mogli na bieżąco śledzić, jakie argumenty ma polski rząd, chcący podpisać tę skandaliczną umowę handlową - powiedział Jaki. Premier ma spotkać się ws. międzynarodowego porozumienia dotyczącego walki z naruszeniami własności intelektualnej ACTA z ministrami administracji i cyfryzacji oraz kultury. W związku z tym porozumieniem w weekend internauci zablokowali kilka stron internetowych administracji państwowej. Nie można było wejść m.in. na strony Sejmu, premiera, kancelarii premiera i ministerstwa kultury.
ACTA (Anti-counterfeiting trade agreement) to układ między Australią, Kanadą, Japonią, Koreą Południową, Meksykiem, Maroko, Nową Zelandią, Singapurem, Szwajcarią i USA, do którego ma dołączyć UE. Jego nazwę można przetłumaczyć jako "porozumienie przeciw obrotowi podróbkami", dotyczy jednak ochrony własności intelektualnej w ogóle, również w internecie. Zdaniem obrońców swobód w internecie może prowadzić to do blokowania różnych treści i cenzury w imię walki z piractwem. Rada UE decyzję o podpisaniu go podjęła podczas polskiej prezydencji na posiedzeniu 15-16 grudnia 2011 z udziałem ministrów rolnictwa i rybołówstwa, pod przewodnictwem Marka Sawickiego. Kraje UE uzgodniły przystąpienie do porozumienia na szczeblu eksperckim; w takim przypadku jest przyjętą praktyką, że formalną decyzję podejmują bez dyskusji ministrowie na dowolnym posiedzeniu. Polska miała podpisać porozumienie ACTA 26 stycznia w Tokio, ale w poniedziałek Boni powiedział, że w tym terminie może do tego nie dojść. Jak dodał, premier nie podpisał jeszcze upoważnienia dla MSZ do podpisania ACTA.
eb, pap
ACTA - internauci walczą z rządem. Szczegóły na Wprost.pl:
ACTA - pełen tekst umowy. Sprawdź, co wywołało protest
"Tusk jest złym człowiekiem". Hakerzy przejęli stronę premiera
Boni: skandal. Hakerzy skradli dane z laptopa wiceministra cyfryzacji
Hakerzy szukali w laptopie ministra informacji o ACTA?
Czy Tusk ugnie się w sprawie ACTA?
Ziobryści przeciwko ACTA. "To skandaliczna umowa"
Rząd chwalił się ACTA. Teraz przestał
Smolar: Graś podważa zaufanie do premiera i do siebie
Koziej: jeśli ataki hakerów nie ustaną, wprowadzimy stan wyjątkowy
BBN: Komorowski może wprowadzić stan wojenny
Strona internetowa Grasia nie działa. Hakerzy zaatakowali rzecznika rządu?
Graś ujawnia, dlaczego strona premiera nie działa. "To nie atak hakerów, tylko..."
Palikot: ACTA ogranicza wolność internetu
PiS apeluje do Tuska: nie podpisuj ACTA
Nałęcz: blokowania stron nie można bagatelizować
MON: informatyczne zasoby wojska są bezpieczne
W poniedziałek spotkanie u Tuska w sprawie ACTA
Atak hakerów na Polskę? Strona Tuska wciąż nie działa, Komorowski może wprowadzić stan wojenny