W porównaniu z zeszłym miesiącem minimalnie polepszyły się oceny sytuacji gospodarczej. Obecnie jedna piąta badanych uważa, że jest ona dobra (22 proc., wzrost o 3 punkty), a ponad jedna trzecia ocenia, że zła (36 proc., spadek o 2 punkty). Odsetek osób określających stan polskiej gospodarki jako przeciętny wyniósł 37 proc. (spadek o 2 punkty). W porównaniu z poprzednim miesiącem minimalnie poprawiły się też oceny sytuacji w zakładach pracy. Obecnie 51 proc. pracujących (wzrost o 3 punkty) określa sytuację w swoim zakładzie pracy jako dobrą, 31 proc. (spadek o 2 punkty) uważa, że jest ona przeciętna, a 17 proc. - że zła.
W stosunku do grudnia prognozy rozwoju sytuacji w kraju w najbliższym roku niewiele się zmieniły. 44 proc. badanych (spadek o 2 punkty) uważa, że w ciągu roku sytuacja w Polsce się pogorszy, 37 proc. - że się nie zmieni, a 12 proc. (wzrost o 2 punkty) sądzi, że się poprawi.
W styczniu nastąpiła również stabilizacja przewidywań dotyczących stanu polskiej gospodarki. Obecnie najwięcej osób (44 proc., wzrost o 3 punkty) uważa, że w ciągu najbliższego roku sytuacja gospodarcza się nie zmieni, 36 proc. (spadek o 2 punkty) obawia się pogorszenia, a 12 proc. oczekuje poprawy.
Od grudnia praktycznie nie zmieniło się poczucie zagrożenia bezrobociem. Nadal nieco ponad jedna trzecia zatrudnionych (36 proc.) obawia się utraty pracy, a 61 proc. ocenia swoją sytuację zawodową jako stabilną. W ciągu ostatniego miesiąca nie zmieniły się znacząco oceny sytuacji na lokalnych rynkach pracy. Obecnie 34 proc. Polaków (spadek o 3 punkty) jest zdania, że w ich okolicy można znaleźć zatrudnienie, przy czym większość z nich (32 proc.) uważa, że trudno jest o pracę odpowiednią. 62 proc. badanych (wzrost o 3 punkty) sądzi, że w ich okolicy trudno jest znaleźć jakąkolwiek pracę (42 proc.), bądź nie ma jej wcale (20 proc.). Na ocenę lokalnych rynków pracy wpływ ma wielkość miejscowości zamieszkania. W przypadku największych miast jedna trzecia badanych uważa, że na lokalnym rynku pracy trudno jest znaleźć jakąkolwiek pracę, bądź nie ma jej w ogóle. Natomiast wśród mieszkańców najmniejszych miast (do 20 tys.) zdanie takie wyraża trzy czwarte badanych, a wśród mieszkańców wsi - dziewięciu na dziesięciu. Ponadto sytuację na lokalnych rynkach pracy częściej pozytywnie oceniają osoby w wieku 25-44 lata, co odzwierciedla trudniejszą sytuację na rynku pracy osób najmłodszych oraz starszych. Większy optymizm w kwestii możliwości znalezienia pracy w swoim otoczeniu cechuje mężczyzn niż kobiety.Badanie przeprowadzono w dniach 5-11 stycznia na liczącej 1058 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
PAP, arb