Czytaj więcej na Wprost.pl:
"Niech rząd wie, że żyje się gorzej". Masowe protesty przeciw cenom benzyny
Ceny rosną. Palikot przypomina "zagrywki Tuska"
- W sytuacji, w której są rzeczywiście perturbacje na rynkach światowych, jeżeli chodzi o paliwa, rządzący powinni trochę się zreflektować i bardziej elastycznie działać. Uważam, że nic by się nie stało, gdyby te podatki czasowo zawieszono albo nawet zmniejszono. Po to, żeby po prostu ulżyć gospodarce, bo to nie jest tylko kwestia indywidualnych problemów każdego człowieka, ale to też jest problem gospodarczy, problem transportu, dowiezienia produktów, to się przekłada na ceny tych produktów, na inflację - powiedział Struzik. Przypomniał, że PSL postulowało, by "elastycznie reagować i na pewien czas odpuścić z wysoką akcyzą i wysokim VAT-em na paliwo".
Inni uczestnicy protestu przeciwko wysokim cenom paliw wyjaśniali, że zdecydowali się na udział w nim przede wszystkim dlatego, że w Płocku znajduje się siedziba PKN Orlen i rafineria tej spółki. - Mieszkamy najbliżej koncernu, a mamy najdroższe paliwo w Polsce. To jest śmieszne - mówili kierowcy, głównie młodzi ludzie.
- Jestem kierowcą firmy transportowej i ostatnio dostałem zakaz tankowania w Polsce, ponieważ tankując w Belgii, w Holandii czy w Hiszpanii, tankuję za dużo mniej. Nie wiem, czy nasze władze nie jeżdżą po świecie, nie wiedzą co się tam dzieje. We Francji kierowcy takimi protestami wywalczyli swoje postulaty, mamy nadzieję, że i w Polsce coś wywalczymy - powiedział Łukasz Piórkowski, jeden z protestujących.
W Płocku protest przeciwko wysokim cenom paliw trwał około półtorej godziny. Według policji, nie spowodował większych zakłóceń w ruchu ulicznym, nie odnotowano też żadnych incydentów.
zew, PAP