- Mamy pierwsze dziesięć ustaw, na które chcielibyśmy zwrócić szczególną uwagę. Dotyczą one prawa telekomunikacyjnego, przygotowywanych zmian w ustawie audiowizualnej, przygotowywanej ustawie o otwartych zasobach - powiedział szef MAC w radiu TOK FM. Jak podkreślił, "będziemy to robili razem ze środowiskiem internautów". Boni dodał, że po poleceniu premiera dokonania przeglądu prawa w internecie rozesłane zostały pisma do szefów resortów, a w przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie na ten temat.
Zdaniem Boniego niezbędne jest wypracowanie "nowych mechanizmów konsultacyjnych". W jego ocenie obecne zasady wywodzą się z "tradycyjnej epoki przemysłowej". - Mam nadzieję, że odnowi swoje znaczenie Komisja Trójstronna w debatach społecznych, ale oprócz tego jest wiele przepisów i oczekiwań obywateli. Nie tylko chcą mówić przez swych reprezentantów czy to w parlamencie, czy pracodawców, czy przez związki zawodowe, ale chce mówić sami - podkreślił.
Jak dodał, "to jest ta istota demokracji partycypacyjnej i do tego potrzebne są te nowe narzędzia". - Nie chodzi o to, by sobie ludzie tylko mówili, chodzi o to by naprawdę wysondować, jakie jest nastawienie i dać to prawo indywidualnego powiedzenia obywatelskiego głosu i oczywiście na nie odpowiadać - powiedział minister. Jak zauważył Boni, "jeden obywatel będzie usatysfakcjonowany, ktoś inny nie będzie, ale ta nowa fala i sposoby rozmowy są potrzebne, a przede wszystkim nasza wrażliwość na to jak bardzo i jak głęboko świat się zmienia w tej rzeczywistości cyfrowej".
eb, pap