Debata, która rozpoczęła się o 14 trwała siedem godzin i zakończyła się ok. 21:20. Premier Donald Tusk zapowiedział w jej trakcie, że dopóki w sprawie porozumienia będą wątpliwości, nie będzie ono ratyfikowane. Przeciwnicy ACTA nie dali się jednak przekonać do racji szefa rządu. Debata była transmitowana w internecie. Szef rządu odpowiadał na pytania zarówno z sali, jak i te przesyłane przez internautów za pośrednictwem serwisów internetowych: Twitter i Facebook oraz kanału IRC. Premier poinformował, że najpóźniej w maju rząd odpowie na pytanie, czy ACTA niesie za sobą poważne zagrożenie dla wolności internetu, czy też nie. Ocenił, że nie da się utrzymać w dotychczasowej formie prawa własności intelektualnej i autorskiego.
- Ta debata nie może przypominać negocjacji handlowych - kto, komu, na ile ustąpi. Musimy znaleźć nowy model w kilku obszarach prawa publicznego - mówił szef rządu Donald Tusk, rozpoczynając debatę w Kancelarii Premiera w sprawie ACTA. Jak dodał, dla niego osobiście to powód, by przełamać "bariery na nowo i zrobić wszystko, by debata o wolnościach w internecie była debatą permanentną".
Co to jest ACTA?
ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement), czyli porozumienie przeciw obrotowi podróbkami, to umowa handlowa mająca na celu wzmocnienie ochrony własności intelektualnej głównie w stosunkach handlowych między państwami na całym świecie. Pojęcie własności intelektualnej dotyczy także internetu, gdzie masowo publikowane są nielegalne treści.
Kto podpisał, a kto nie
Polska, wraz z 21 państwami UE - z wyjątkiem Cypru, Estonii, Słowacji, Niemiec i Holandii - podpisała dokument 26 stycznia. W ramach ratyfikacji mają być w Polsce przeprowadzone szerokie konsultacje społeczne. Treść umowy i brak konsultacji nad jej projektem wywołały liczne protesty internautów i ataki na strony internetowe urzędów państwowych. W piątek premier zdecydował o zawieszeniu procesu ratyfikacji ACTA co najmniej do końca roku.
pap, ps
Spór o ACTA - najnowsze informacje na Wprost.pl:
"ACTA? Tusk zachował się bezmyślnie i nieprofesjonalnie"
Palikot był za ACTA? "Może to jego asystent"
Europosłanka PO ujawnia: internauci ostrzegali nas przed ACTA
"Ni pies, ni wydra, czyli cały Tusk. Premier gra na czas"
Hofman: Tusk udaje, że konsultuje ACTA
Tusk zawiesił ratyfikację ACTA. "Konsultacje nie były pełne"
Tusk dla "Wprost": internauci kontra władza? To fałszywy obrazZawieszenie ratyfikacji umowy ACTA? "To tylko PR"
Boni o ACTA: mała awaria, wielkie skutki. Czuję się winny
Graś: w sprawie ACTA zabrakło komuś wyboraźniTusk: ACTA? Zabrakło wyobraźni, ale dymisji nie będzie
Otwarta debata o ACTA - premier zaprasza
"Zawieszenie ratyfikacji ACTA nie oznacza, że jej nie będzie"
"Tusk uległ naciskom i grom słownym przeciwników ACTA"
ACTA: prezydent czeka na ruch RPO
Premier się wycofał. Internauci wciąż protestują przeciwko ACTA
PE boi się protestów. Nikt nie chce być sprawozdawcą ws. ACTA