54 proc. respondentów wie, że w drugiej połowie ubiegłego roku Polska pełniła ważną funkcję w Unii Europejskiej i podaje prawidłową nazwę (Prezydencja, przewodnictwo w UE).; 7 proc. mówi, że wie, ale podaje zasadniczo błędne określenie; 16 proc. mówi, że słyszało, ale nie podaje żadnej nazwy. 23 proc. - nie słyszało, nie pamięta. Według 59 proc. ankietowanych Polska dała sobie dobrze radę z pełnieniem prezydencji w UE; 10 proc. uważa, że sobie nie dała rady; dla 31 proc. jest to sprawa nieznana lub trudna do oceny.
Na pytanie o "dokładanie się" Polski do rozwiązania problemów finansowych UE, 36 proc. mówi, że "dokładamy tyle, ile powinniśmy", 15 proc., że "za dużo", a 34 proc. - że w ogóle nie powinniśmy się dokładać; 1 proc. uważa, że dokładamy za mało. Ci, którzy myślą, że kraje Europy nie liczą się z nami tak "jak nam się należy" wyraźnie przeważają (53 proc.) nad tymi, którzy uważają, że się z nami liczą (37 proc.). 10 proc. nie ma zdania w tej sprawie. Okazało się też, że 53 proc. badanych ocenia dobrze starania rządu polskiego o zapewnienie Polsce odpowiedniego znaczenia w Europie, a 32 proc. ocenia je źle. 15 proc. nie ma zdania.
Sondaż TNS OBOP przeprowadzono w dniach 19-23 stycznia na ogólnopolskiej próbie 1000 Polaków w wieku powyżej 15 lat.pap, ps