"Nie mamy dość wiedzy żeby podważać stanowisko KRRiT"
- Kto obserwował obrady komisji sejmowej kultury i środków przekazu mógł się dobitnie przekonać, jak są wykorzystywane funkcje publiczne do podejmowania decyzji krzywdzących. Mamy nadzieję, że nasze stanowisko, sejmiku, pomoże, żeby ta decyzja była inna, aby można było w Polsce swobodnie głosić wolne słowo - powiedział Buczak. Przewodniczący klubu radnych PSL Mariusz Kawa zwrócił uwagę, że sejmik nie powinien wypowiadać się w tej kwestii, gdyż nie wiadomo, na jakiej podstawie swoją decyzję podjęła KRRiT. - Nie mamy rozeznania, aby to stanowisko podważać - dodał.
18 radnych było za
Po krótkiej decyzji uchwała została przyjęta: 18 radnych było za, dwoje przeciw, czworo się wstrzymało. Podobne uchwały do tej, którą przyjął sejmik woj. podkarpackiego, uchwalili już m.in. radni województwa lubelskiego i dolnośląskiego. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w ubiegłym roku nie przyznała fundacji Lux Veritatis koncesji dla Telewizji Trwam na nadawanie programu na multipleksie cyfrowym. W styczniu Rada podtrzymała tę decyzję. W ocenie Krajowej Rady powodzenia temu przedsięwzięciu nie wróży sytuacja finansowa fundacji. Lux Veritatis w ubiegłym tygodniu odwołała się od tej decyzji do sądu administracyjnego.
Decyzja KRRiT wywołała burzę
Decyzja KRRiT o nieprzyznaniu miejsca na multipleksie wywołała wiele protestów środowisk związanych z Radiem Maryja i TV Trwam, a także polityków z prawej strony sceny politycznej. Politycy PiS i SP nazwali ją skandalem i uznali za dowód na ograniczenie wolności słowa i mediów. Niedawno w Warszawie, pod hasłem obrony wolnych mediów, kilka tysięcy osób manifestowało w proteście przeciwko niezapewnieniu telewizji Trwam miejsca na multipleksie.
Multipleks jest kombinacją sygnału kilku programów telewizyjnych oraz różnych usług dodatkowych, przesyłanych w jednym kanale częstotliwości. Operator multipleksu odbiera programy i usługi od nadawców, łączy je i przesyła do odbiorców.
ja, PAP