Wiceszef Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Komorowski powiedział, że mankamentem, który wyszedł podczas ćwiczeń, była obsługa cudzoziemców oraz kwestie komunikacyjne. Wyjaśnił, że chodzi głównie o kwestie związane z informowaniem rodzin o poszkodowanych cudzoziemcach. Zapewnił, że wkrótce i ta sprawa zostanie rozwiązana.
Ćwiczenia "LIBERO" rozpoczęły się 5 marca. Zakładały m.in. działania służb podczas paraliżu komunikacyjnego na dworcach i drogach dojazdowych do stadionów oraz podczas przerw w dostępie energii elektrycznej w trakcie meczu. Organizatorem trzydniowych ćwiczeń sztabowych było Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Wzięli w nich udział eksperci w zakresie systemów zarządzania kryzysowego, m.in. urzędów miast-gospodarzy Euro 2012, wojewodów oraz resortów spraw wewnętrznych, administracji i cyfryzacji, transportu, zdrowia oraz sportu.
Przedsięwzięcie "LIBERO" składa się z dwóch etapów - szkoleniowego, który się już zakończył oraz ćwiczeń sztabowych. W 2011 r. eksperci zaangażowani w zapewnienie bezpieczeństwa Euro 2012 podczas cyklu spotkań omawiali scenariusze działań służb w różnych sytuacjach kryzysowych. Kolejne ćwiczenia w ramach "LIBERO" zaplanowano na kwiecień.
ja, PAP