- W 1991 roku różne elementy czerwone, liberalne rozpoczęły atak na Kościół, atak bardzo ostry, niekiedy bardzo brutalny. Później się to skończyło, dzisiaj po dwudziestu latach powraca, powraca i to w ogóle jeszcze dużo groźniejsze niż wtedy, bo to jest atak rządu i to jest atak na całe podstawy funkcjonowania Kościoła - mówił Jarosław Kaczyński.
"Rząd ma złe intencje"
Według Kaczyńskiego, rząd próbuje m.in. "podważyć materialne podstawy funkcjonowania duchowieństwa" i osób życia konsekrowanego - sióstr i braci zakonnych. Prezes PiS ocenił to jako "złe intencje".
Na spotkanie zorganizowane wieczorem w Domu Katolickim w Sosnowcu przyszło kilkaset osób, sala była wypełniona. W trakcie prawie dwugodzinnego spotkania zadawano Jarosławowi Kaczyńskiemu także wcześniej spisane - wrzucone do urny - pytania. Kaczyński pytany był m.in. o opinię na temat podwyższenia wieku emerytalnego, likwidacji szkół, funkcjonowania służby zdrowia, sądownictwa, politykę prorodzinną.
"Potrzeba, byśmy byli silniejsi"
Lider Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział, że w najbliższym czasie zamierza odwiedzić wiele miejsc w kraju. - Jeżeli dzisiaj coś jest potrzebne, to jest to, żebyśmy byli silniejsi - podkreślił. Kaczyński mówił, że jeździ po Polsce, by zachęcać mieszkańców poszczególnych regionów kraju do tego, by byli silni, by brali udział w różnego rodzaju akcjach.
16 marca prezes PiS rozpoczął kilkudniową wizytę w województwie śląskim. Był w Częstochowie oraz Sosnowcu. 17 marca odwiedzi Mysłowice i Katowice, dzień później - Czerwionkę-Leszczyny i Bielsko-Białą.
Plan rządu
15 marca na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu minister cyfryzacji i administracji Michał Boni przedstawił założenia do ustawy, która ma zlikwidować Fundusz Kościelny. Rząd chce wprowadzić w zamian możliwość przekazywania 0,3 proc. podatku dochodowego na Kościoły i związki wyznaniowe. Można by też przekazywać odpis za pośrednictwem ZUS i KRUS. Możliwość taka weszłaby w życie od 1 stycznia 2013 roku, natomiast usamodzielnienie płacenia składek duchownych miałoby nastąpić od 1 stycznia 2014 roku.
Sprzeciw duchownych
Duchowni odnieśli się do planów rządu z rezerwą. Postulują, by nie likwidować Funduszu Kościelnego a jedynie go przekształcić. Wskazują też, że odpisy zmuszałyby obywateli do ujawniania w zeznaniach podatkowych wyznania, co jest sprzeczne z konstytucją.
zew, PAP
Rząd kontra Kościoły - szczegóły na Wprost.pl
Urzędy będą zbierać dane o wyznaniach? Boni: nie utajnimy ich
Rostowski: jeśli Kościół poprosi o więcej, powiem, że to niemożliwe
Prymas Polski: likwidacja Funduszu Kościelnego? Nie zgadzamy się
"Nie chcemy dokuczyć finansowo Kościołowi"
Muzułmanie obawiają się planów rządu Tuska
"Mamy nadzieję na kompromis w kwestii Gmin Wyznaniowych Żydowskich"
Boni: widzimy problemy mniejszych Kościołów, ale musimy zlikwidować Fundusz
Komorowski: wierni mają takie same prawa jak inni
Abp Budzik: dziwi mnie pośpiech rządu w likwidowaniu Funduszu Kościelnego
Abp Muszyński: to dopiero początek rozmów o Funduszu Kościelnym