18 marca zjazdy PiS, na których członkowie partii wybierali przewodniczących regionów, odbyły się w okręgach: krośnieńskim, płocko-ciechanowskim, koszalińskim, opolskim, chrzanowskim, tarnowskim.
Kuchciński w Krośnie
W okręgu krośnieńskim szefem struktur PiS został wicemarszałek Sejmu Marek Kuchciński. Był jedynym kandydatem. Za Kuchcińskim opowiedziało się 88 delegatów, przeciw 19, a 11 osób wstrzymało się od głosu. 56-letni Kuchciński posłem jest od 2001 r. W latach 1983-89 działał w Ogólnopolskim Komitecie Oporu Rolników. Za działalność opozycyjną był represjonowany m.in. aresztowany i objęty dozorem milicyjnym. Należał do Porozumienia Centrum. Jest jeden z założycieli PiS na Podkarpaciu. Żonaty, troje dzieci.
Jasiński w Płocku
Poseł PiS Wojciech Jasiński został wybrany na prezesa okręgu płocko-ciechanowskiego tej partii. Był jedynym kandydatem na to stanowisko. Jasiński, były minister Skarbu Państwa w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, pełnił dotychczas funkcję pełnomocnika okręgowego PiS w okręgu płocko-ciechanowskim. Jasiński za najważniejsze zadania PiS w okręgu uznał rozbudowę struktur partii, zwłaszcza w gminach oraz rozszerzenie naboru nowych członków. Powiedział, że najważniejszym celem partii w regionie płocko-ciechanowskim jest "nadal propagować program PiS i wychodzić z nim do ludzi".
Hoc w Kołobrzegu, Kłosowski w Opolu
W okręgu koszalińskim szefem został dotychczasowy pełnomocnik okręgowy PiS poseł Czesław Hoc z Kołobrzegu. Hoc był jedynym kandydatem na tę funkcję. Poparło go 107 uczestników zjazdu okręgowego, 14 było przeciw.
W Opolu prezesem zarządu okręgowego PiS został poseł Sławomir Kłosowski, dotychczas pełniący obowiązki pełnomocnika partii w regionie. Poparło go 161 spośród 204 uczestników zjazdu wyborczego tej partii. Przeciw było 29 uprawnionych do głosowania, a od głosu wstrzymało się 10. Cztery głosy uznano za nieważne.
- 30 głosów przeciw to powód, by dążyć do doskonałości. Liczy się dla mnie jednak to, że po 11 latach pracy dla opolskich struktur PiS, które tworzyłem, poparło mnie ponad 160 osób - powiedział Kłosowski. Kłosowski zadeklarował, że jego najważniejszym celem jest „przerwanie dominacji" Platformy Obywatelskiej na Opolszczyźnie oraz odbudowanie i przeformowanie struktur PiS tak, by partia mogła się stać realną alternatywą dla PO.
Szydło w Chrzanowie
Na przewodniczącą struktur partii w okręgu chrzanowskim została wybrana wiceprezes PiS posłanka Beata Szydło, dotychczasowa pełnomocniczka okręgowa PiS w tym okręgu. Była jedyną kandydatką na to stanowisko. - Każdy mógł kandydować, ale okazało się, że tylko ja złożyłam aplikację - powiedziała Beata Szydło. Jak poinformowała, na najbliższym posiedzeniu zarządu określone zostaną cele działania.
- W aplikacji napisałam to, co uważam za najważniejsze. Chodzi mi przede wszystkim o to, żeby rozbudować strukturę PiS, ponieważ mamy bardzo dobre wyniki, ale uważam, że możemy mieć jeszcze lepsze. Ponadto przed nami takie wyzwania, jak wybory samorządowe; chcemy stworzyć dobry program dla Małopolski Zachodniej; aktywizować młodych ludzi; ponadto organizować akcje społeczne, jak w Krakowie w sprawie bezrobocia (okrągły stół ws. bezrobocia - red.) - powiedziała Beata Szydło.
Czesak w Tarnowie
Pełnomocnik okręgowy PiS poseł Edward Czesak został ponownie wybrany na szefa PiS w okręgu tarnowskim. Za jego wyborem głosowała zdecydowana większość uprawnionych. Czesak był jedynym kandydatem. O swoich planach opowie podczas przyszłotygodniowej konferencji prasowej.
17 marca zjazdy PiS - podczas których członkowie partii wybierali przewodniczących regionów - odbyły w okręgach: wałbrzyskim, radomskim, rzeszowskim, zielonogórskim, piotrkowskim, kieleckim, bydgoskim, elbląskim, olsztyńskim, częstochowskim i szczecińskim. Kolejne zjazdy regionalne odbędą się w następny weekend.
zew, PAP