Ostrowski przedstawił odpowiedź Ministra Administracji i Cyfryzacji na dezyderat komisji skierowany do premiera, w sprawie odłożenia podpisania przez Polskę umowy ACTA. Przypomniał, że - w związku z zastrzeżeniami dotyczącymi trybu w jakim negocjowana była umowa, jak i samej treści ACTA, prezes Rady Ministrów podjął decyzję o zawieszeniu procesu ratyfikacji - do czasu wyjaśnienia tych zastrzeżeń.
- W międzyczasie na arenie europejskiej pojawiły się nowe fakty, Komisja Europejska zdecydowała o skierowaniu umowy do Trybunału Sprawiedliwości, rozpoczęła się burzliwa dyskusja na łamach Parlamentu Europejskiego, która też stawia pod znakiem zapytania dalsze losy tego dokumentu - mówił Ostrowski. - Ponieważ nie wszystkie kraje członkowskie podpisały to porozumienie - na dzień dzisiejszy siedem krajów, tak jak Polska, wstrzymało proces ratyfikacji - dalszy los umowy w tej chwili jest bardzo trudny do określenia. Nie chcemy jednak marnować czasu, chcemy go wykorzystać do debaty społecznej - tłumaczył. Dlatego - jak poinformował Ostrowski - resort administracji i cyfryzacji, przygotował cykl warsztatów, które dotyczą "szeroko pojętej wolności w internecie".
- Ruszamy z warsztatami w przyszłym tygodniu i chcielibyśmy, aby były to warsztaty autorskie, to znaczy - aby każdy warsztat prowadzony był przez dwóch współprowadzących: reprezentanta strony społecznej i administracji. Chcielibyśmy, aby w wyniku tych warsztatów powstały bardzo konkretne propozycje zmian - opowiadał. Warsztaty mają dotyczyć równych tematów, m.in. tematyki prawnej, prawa autorskiego, modeli biznesowych w sieci, prywatności i ochrony danych osobowych, konsultacji społecznych i integracji cyfrowej.
- Mamy nadzieję, że w połowie maja będziemy mogli podsumować te dyskusje i zaprezentować już bardzo konkretne propozycje zmian - mówił Ostrowski. Jak dodał, udział członków komisji innowacyjności oraz parlamentarzystów w debacie byłby "bardzo pożądany". Komisja przyjęła informację przedstawioną przez Ostrowskiego.
eb, pap