"Język nie może być problemem w kościele"
Informację o przedłużeniu wszystkim polskim księżom wiz potwierdził rzecznik Konferencji Episkopatu Białorusi Jury Sańko. Jak powiedział, księżom, co do których władze miały największe wątpliwości, przedłużono wizy na kolejne 3 miesiące.
Rzecznik diecezji grodzieńskiej ks. Paweł Sołobuda, zapytany o zastrzeżenia dotyczące posługiwania się językiem białoruskim i rosyjskim przez polskich księży, odparł: - To są księża, którzy już dawno pracują na Białorusi, tak że moim zdaniem nie mają problemów z językiem białoruskim. Język nie jest i nie może być problemem w wierze i w kościele.
Mińsk: 300 tys. katolików i tylko 4 kościoły
Abp Kondrusiewicz podkreślił, że w Mińsku żyje około 300 tys. katolików, ale jest mało kościołów. - Niestety mamy tylko 4 kościoły i 4 kaplice. To bardzo wielki problem. W Czerwonym Kościele (pw. świętych Szymona i Heleny w centrum Mińska - przyp.red.) jest w niedzielę 14 mszy, jedna za drugą - zaznaczył metropolita i dodał, że Kościół nie ma trudności z uzyskaniem pozwolenia na budowę nowych kościołów. - Jest wyznaczonych 9 placów pod budowę i pozostaje tylko kwestia finansowa, która jest największym problemem. Budowa dwóch kościołów jest dość zaawansowana i myślę, że gdzieś za miesiąc zaczniemy wznoszenie kolejnego – powiedział.
Abp Kondrusiewicz zaznaczył, że Kościół na Białorusi intensywnie przygotowuje się do Wielkanocy, w parafiach odbyły się już rekolekcje, a w Niedzielę Palmową do kościołów przyszły tłumy wiernych. Jak podkreślił, w białoruskiej telewizji będzie transmitowana msza święta, która odbędzie się w archikatedrze mińskiej w Wielką Sobotę wieczorem. To dla nas bardzo dobrze. A następnego dnia telewizja pokaże moje orędzie – dodał.
PAP, sjk