- Mówimy o tym wszystkim również w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego, bo nie ma Chrystusa bez Kościoła, i nie ma Kościoła bez Chrystusa. Jest nam potrzebna pełna, głęboka prawda o Kościele, bo coraz częściej spotykamy się z banalnym, uproszczonym przedstawianiem jego istoty i misji, redukowaniem jego obrazu do spraw przyziemnych, akcentowaniem słabości jego członków - przekonywał hierarcha w homilii. Jak zaznaczył, Kościół to „wspólnota otwarta dla wszystkich, pragnących poznać prawdę o Bogu i człowieku, spotkać się z ukrzyżowanym i zmartwychwstałym Panem, by swemu życiu nadać kierunek i sens".
Potrzeba nam takiego spojrzenia na Kościół – mówił kard. Dziwisz - który nie jest tylko ludzką organizacją, złożoną ze słabych ludzi, nie zawsze dorastających do ideału nakreślonego w Ewangelii. - W Kościele obecny jest zawsze żywy i zmartwychwstały Pan, który nam towarzyszy, umacnia nas i prowadzi do celu - podkreślił. Metropolita krakowski ze Wzgórza Wawelskiego przekazał życzenia Ojcu Świętemu Benedyktowi XVI, całemu Kościołowi w Polsce i Kościołowi krakowskiemu oraz sprawującym władzę. Zwracają się do papieża Benedykta XVI podziękował mu, za „przewodzenie Kościołowi, za mądre nauczanie rozjaśniające mroki niewiedzy i niewiary, ukazujące ideał życia chrześcijańskiego, formujące umysły, sumienia i serca". Podziękował też za wyniesienie na ołtarze Jana Pawła II.
Kościołowi w Polsce, metropolita krakowski życzył, aby był domem dla wszystkich – dla swoich wiernych i ich pasterzy, również dla wszystkich poszukujących, wątpiących, szukających, a także dla nie rozumiejących jego istoty i podważających jego misję. Kard. Dziwisz zaapelował do sprawujących władzę w naszym kraju, żeby mieli na względzie dobro człowieka, zwłaszcza ubogiego i bezbronnego. - Niech spotykają się (rządzący – przyp. red.) z życzliwym wsparciem dla podejmowanych inicjatyw i przedsięwzięć zmierzających do pomnażania dobra wspólnego, umacniania rodziny i ochrony życia - dodał.
eb, pap