Jak przypomina MSZ, "nieprawidłowe sformułowanie o "rozkwicie nazizmu w Niemczech i w Polsce" przed II wojną zostało opublikowane w poniedziałkowym wydaniu nowojorskiego dziennika w artykule Ethana Bronnera i Nicholasa Kulisha". Tekst dotyczył decyzji MSW Izraela, które zakazało wstępu do tego kraju laureatowi literackiej Nagrody Nobla Guenterowi Grassowi.
- Po kilkudniowych staraniach ambasady RP w Waszyngtonie, konsulatu w Nowym Jorku, Fundacji Kościuszkowskiej, Jan Karski US Campaign oraz Polonii amerykańskiej, dziennik "New York Times" zamieścił sprostowanie artykułu, w którym znalazło się wprowadzające w błąd sformułowanie o "nazizmie w Polsce" - podkreślono w przesłanym komunikacie.
Ambasada Polski w Waszyngtonie wystosowała do redakcji dziennika list protestacyjny wzywający do zamieszczenia sprostowania i wyrażający protest przeciwko przedstawianiu Polski, jako kraju, gdzie, podobnie jak w Niemczech, miał rozwijać się ten totalitarny system. Podobny list wysłał również nowojorski oddział Kongresu Polonii Amerykańskiej.- Przy okazji przypominamy, że od kilku lat dyplomacja RP z sukcesami prowadzi działania przeciw sformułowaniom "polskie obozy śmierci" i "polskie obozy koncentracyjne" na całym świecie, w tym w USA - podało MSZ.
Resort przypomniał, że 15 lutego dzięki staraniom polskich dyplomatów i organizacji polonijnych w USA, Associated Press umieściła zapis w swym stylebooku, zakazujący określenia "polskie obozy". Wcześniej podobnych zapisów w księgach stylu dokonały redakcje "Wall Street Journal" (listopad 2010 r.), "San Francisco Chronicle" (luty 2011), "The New York Times" (marzec 2011), oraz portal internetowy Yahoo (wrzesień 2011). - W USA w tym roku MSZ trzykrotnie podejmował interwencje przeciw sformułowaniu "polskie obozy", które zakończyły się publikacjami sprostowań - poinformowało MSZ.
eb, pap