Prezydent wziął udział w corocznym Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego. Podkreślił rosnącą liczbę poprawnych wyroków i wzrost efektywności działania sądów administracyjnych.
Sądowy efekt jo-jo
Jednocześnie jednak zwrócił uwagę na problem egzekwowania wydanych już wyroków. - Sąd nie może merytorycznie wydać decyzji w danej sprawie zamiast organu administracyjnego - powiedział Komorowski, przypominając, że gdy zapadnie wyrok korzystny dla obywatela, urząd powinien ponownie rozpatrzyć sprawę. Tymczasem - jak powiedział - mamy do czynienia z efektem jo-jo. - Chodzi o sytuację, w której sprawa zaczyna krążyć między instytucjami administracyjnymi i sądowymi, może to trwać nie tylko długie miesiące, ale i całe lata - wyjaśnił.
- Obywatel, trzymając w ręku prawomocny wyrok sądu administracyjnego, zbyt często postawiony jest w roli bezsilnego obserwatora w swojej własnej sprawie. Jest to poważna rysa na wizerunku naszego państwa prawnego - dodał prezydent. Na Zgromadzenie przybyło 69 sędziów NSA, prezesi wojewódzkich sądów administracyjnych oraz wielu reprezentantów innych sądów i urzędów.
Będą zmiany
Komorowski zapowiedział, że złoży do Sejmu projekt zmiany modelu sądownictwa administracyjnego, gdy tylko taki zostanie wypracowany. Zasugerował model tzw. reformatoryjny, w którym sądy mogą merytorycznie rozstrzygać sprawy. Na corocznym Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego prezydent zwrócił uwagę na problem z egzekwowaniem prawomocnych wyroków sądów. Dlatego zaproponował sędziom NSA udział w opracowaniu nowego systemu, który "w sposób doskonalszy niż obecnie będzie chronił lepiej interesy obywateli".
Prezydent zwrócił uwagę na to, że w wielu państwach sądy administracyjne są uprawnione do częściowo merytorycznego rozstrzygania spraw. - Tego typu rozstrzygnięcia, określane jako reformatoryjne, bywają niejednokrotnie poprzedzone postępowaniem dowodowym - wyjaśnił. Zdaniem prezydenta orzekanie reformatoryjne nie powinno być zasadą, ale powinno być dopuszczalne. - Już sama możliwość wydawania orzeczenie merytorycznego może pełnić funkcję prewencyjną i dyscyplinować organy administracji publicznej, które nie wykonują prawomocnych wyroków sądowych - powiedział.
Prezydent zadeklarował swoje poparcie dla propozycji wzmacniającej skuteczność sądownictwa administracyjnego i skorzystanie z inicjatywy legislacyjnej w tym zakresie. Na Zgromadzenie przybyło 69 sędziów NSA, prezesi wojewódzkich sądów administracyjnych oraz wielu reprezentantów innych sądów i urzędów.
ja, PAP