Kontrole zostaną wprowadzone na okres od 4 czerwca do 1 lipca. Jak powiedział szef MSW, będą one miały charakter doraźny i punktowy. Wyjaśnił, że będą kontrolowane np. pojazdy, co do których istnieje podejrzenie, że podróżują nimi osoby w Polsce niepożądane.
Minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki dodał, że kontrole nie spowodują utrudnień, ponieważ w tym czasie granice z UE nadal będzie można przekraczać tak jak dotychczas; należy jednak liczyć się, iż podróżni mogą być poddani kontroli. MSW przypomina o konieczności posiadania dokumentów potwierdzających tożsamość i upoważniających do przekraczania granicy - dowodu osobistego lub paszportu. Zgodnie z procedurą szef MSW powiadomi o tymczasowym przywróceniu kontroli Komisję Europejską i państwa członkowskie UE oraz wyda rozporządzenie w tej sprawie. Na jego mocy tymczasowe przywrócenie kontroli będzie obowiązywało na wewnętrznej granicy UE z: Niemcami, Słowacją, Czechami i Litwą.
Na drogach i lotniskach nic się nie zmieni
Minister powiedział, że ta formalność jest niezbędna po to, aby można było podejmować działania na granicy Polski, a także na lotniskach, ograniczające wjazd do naszego kraju osobom, które mogłyby w jakiś sposób zaburzyć spokojny przebieg turnieju czy to na stadionach, czy to w strefach kibiców. Jak wyjaśnił, jeśli pozyskamy w ramach wymiany ze służbami innych krajów informacje o osobach, które posiadają zakazy stadionowe czy stanowią inne zagrożenie, to będzie można zareagować i cofnąć takie osoby z lotniska bądź z drogi. Cichocki podkreślił, że praktycznie na polskich drogach i lotniskach nic się jednak nie zmieni.
Polska Straż Graniczna od dawna jest przygotowana organizacyjnie do realizacji takich kontroli. W tym zakresie będzie współpracowała z innymi służbami i policjami z innych państw. Przywrócenie kontroli poszerzy kompetencje Straży Granicznej np. o możliwość wydawania decyzji o odmowie wjazdu do Polski osobom, co do których jest podejrzenie, że mogą zakłócić bezpieczeństwo i porządek publiczny. Straż Graniczna i wspomagające ją służby będą skupiały się m.in. na zorganizowanych grupach kibiców oraz osób wytypowanych na podstawie analizy ryzyka oraz informacji przekazywanych m.in. przez służby innych państw.
"Trzymamy się zasady - nie wszystkie osoby i nie każdy pojazd"
Komendant Główny Straży Granicznej Dominik Tracz powiedział, że przygotowując się do realizacji zadań związanych z tymczasowym przywróceniem kontroli granicznej SG opierała się na analizie ryzyka oraz wynikach własnych ćwiczeń, a także na doświadczeniach funkcjonariuszy z krajów, które wcześniej przywracały kontrolę graniczną. - Trzymamy się zasady - nie wszystkie osoby i nie każdy pojazd - powiedział Tracz.
Kontrole będą prowadzone w określonych dniach i godzinach, w wybranych miejscach na szlakach komunikacyjnych przecinających granicę państwową. Kontrola będzie miała charakter mobilny, przy użyciu schengenbusów - samochodów wyposażonych w sprzęt umożliwiający szybkie i dokładne sprawdzenie dokumentów osób i pojazdów - SG ma 60 takich samochodów. Kontrole mogą także objąć porty i lotniska. Łącznie w całym kraju są 254 miejsca, gdzie mogą być prowadzone kontrole. Zgodnie z prawem wspólnotowym czasowe przywrócenie kontroli granicznych możliwe jest w szczególnych sytuacjach, związanych z zagrożeniem bezpieczeństwa publicznego, na przykład przy okazji organizacji międzynarodowych imprez masowych. Miało to miejsce np. w Niemczech, w trakcie mistrzostw świata w piłce nożnej w 2006 roku czy podczas Euro 2008 w Austrii.
Turniej Euro 2012 rozpocznie się 8 czerwca. Otworzy go mecz Polski z Grecją na Stadionie Narodowym w Warszawie. Wielki finał mistrzostw zaplanowano na 1 lipca na Stadionie Olimpijskim w Kijowie. W Polsce mecze będą odbywały się w Gdańsku, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu.is, zew, PAP