- Strona chińska dąży nie tylko do rozwoju gospodarczego swojego kraju, ale także do budowy praworządności i praw człowieka. Strona chińska jest gotowa prowadzić współpracę ze stroną polską w dziedzinie praw człowieka i budowie praworządności - oświadczył Jiabao na środowej konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem.
Innym - jak mówił - ważnym celem jego wizyty w Polsce jest także "utrwalenie tradycyjnej przyjaźni między Chinami, a państwami regionu Europy Środowo-Wschodniej, zacieśnianie stosunków dwustronnych i promowanie wspólnego rozwoju". - Pan premier Tusk oraz rząd polski czynił ogromne wysiłki dla przygotowania spotkania przywódców Chin i Europy Środowo-Wschodniej oraz ekonomicznego forum. Za to strona chińska wyraża wielkie uznanie i podziękowanie - podkreślił chiński premier.
Zapowiedział, że na spotkaniu Chiny-Europa Środkowo-Wschodnia oraz na forum ekonomicznym przedstawi "szereg konkretnych przedsięwzięć". "Jestem przekonany, że dzięki wspólnym wysiłkom wszystkich uczestników zarówno spotkanie, jak i forum będą udane" - zaznaczył Wen Jiabao.
26 kwietnia rano premierzy Polski i Chin m.in. zainaugurują w hotelu Hilton Forum Gospodarcze Polska-Europa Środkowa-Chiny. Przed południem wezmą udział na Zamku Królewskim w spotkaniu z premierami: Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Czarnogóry, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Macedonii, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Węgier oraz wicepremierami z Albanii i Bułgarii. Jednym z tematów spotkania ma być współpraca gospodarcza.is, PAP