Przy rozwiązywaniu zadań maturzyści mogli korzystać z zestawów wzorów matematycznych oraz kalkulatora prostego. Rozwiązując zadania maturzyści musieli wykazać się znajomością pojęć takich jak procent, logarytm, wartość bezwzględna, średnia arytmetyczna, ciąg arytmetyczny i geometryczny, funkcje trygonometryczne kąta ostrego w trójkącie prostokątnym. Część zadań dotyczyła własności funkcji liniowej i kwadratowej. Kolejne zadania wymagały od maturzystów znajomości figur płaskich i przestrzennych oraz ich własności.
W zadaniach otwartych uczniowie m.in. mieli rozwiązać nierówność stopnia drugiego, wykazać się umiejętnością przekształcania wyrażeń algebraicznych, znać pojęcie wielomianu i jego własności, wykazać się umiejętnością obliczania prawdopodobieństwa zdarzenia oraz umiejętnością przeprowadzania dowodów.
Egzamin z matematyki na poziomie podstawowym trwał 170 minut. Maturzyści za rozwiązanie wszystkich zadań mogli maksymalnie otrzymać 50 punktów: za każde zadanie, w zależności od jego stopnia trudności, od 1 do 5 punktów; najwyżej punktowane były zadania otwarte.
Maturzyści oceniali zadania, jako: proste, do przejścia, standardowe, typowe, niezaskakujące. - Łatwa i banalna – mówili o maturze uczniowie V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie. Licealiści z klas o profilu matematyczno-fizycznym skończyli maturę godzinę przed czasem. - Nic mnie nie zaskoczyło. Ze wszystkim sobie poradziłem. Wiem, że zdałem – ocenił Michał. Zdaniem jego koleżanki Magdaleny zwłaszcza geometria była prosta.
Matura nie sprawiła problemów również uczniom z klas o profilu humanistycznym. - Zadania zamknięte były banalne. Otwarte również, choć wymagały już więcej zastanowienia - oceniła Weronika. - Zadania były dosyć proste i nic nas nie zaskoczyło; liczymy na bardzo dobre wyniki - mówili zgodnie Jakub, Paweł, Grzegorz, Jan i Krzysztof z klasy matematyczno-fizycznej I LO w Gdańsku. - Egzamin był łatwiejszy niż matura próbna z matematyki, przede wszystkim było mało zadań typu "udowodnij", które sprawiają najwięcej problemów - powiedziała Weronika z IX LO we Wrocławiu.
Arkusz egzaminacyjny rozwiązywany przez maturzystów jest dostępny na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej www.cke.edu.pl.
zew, PAP