Poza przepisami oświatowymi regulującymi działalność Rad Rodziców w szkołach MEN dyskutował z przedstawicielami organizacji rodzicielskich o założeniach projektu finansowanego ze środków unijnych "Rodzice kapitałem społecznym nowoczesnej edukacji". - W jego ramach miałyby być wypracowane rozwiązania prawne związane z funkcjonowaniem rodziców w szkole, a także przygotowane materiały, spotkania i szkolenia dla rodziców - poinformowała rzeczniczka MEN Joanna Dutkiewicz.
Forum Rodziców, które ma umożliwić wymianę doświadczeń między jego uczestnikami, tworzą obecnie 33 organizacje rodzicielskie. Ma ono charakter otwarty, do udziału w jego pracach mogą zgłaszać się organizacje rodzicielskie non profit, których jednym z celów jest współpraca rodziców ze szkołą.
- Cieszymy, że się coś takiego dzieje. Czujemy niedosyt spotkań z panią minister Krystyną Szumilas i mamy nadzieję, że to się zmieni - powiedziała po spotkaniu Katarzyna Klimczak m.in. ze Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców. Stowarzyszenie to założyła grupa rodziców zaangażowanych w akcję społeczną "Ratuj Maluchy", której celem było wycofanie się MEN z wprowadzenia obowiązku szkolnego dla sześciolatków. Klimczak podkreślała, że rola rodziców w szkole może być bardzo pozytywna pod warunkiem, że zostanie to zrozumiane przez dyrektorów szkół i władze samorządowe.
Stałymi uczestnikami Forum mogą zostać organizacje rodziców, które realizują projekty na poziomie co najmniej regionalnym oraz legitymują się co najmniej 2-letnim doświadczeniem w organizowaniu współpracy rodziców ze szkołą. Zgłoszenia do udziału w Forum Rodziców są nadal przyjmowane na podstawie formularzy dostępnych na stronie www.men.gov.pl/rodzice. MEN informuje, że organizacje będą mogły dosyłać swoje zgłoszenia w dowolnym czasie. Na spotkania Forum Rodziców zapraszani mają być także eksperci oraz przedstawiciele innych środowisk związanych z oświatą.
zew, PAP