Według sondażu, w maju na PO chciałoby głosować 27 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów. PiS uzyskał 21 proc., SLD - 12 proc., PSL i Ruch Palikota po 7 proc. Pozostałe ugrupowania nie zdołałyby wprowadzić swoich posłów do parlamentu. Solidarna Polska w sondażu odnotowała poparcie 3 proc. ankietowanych, Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego - 2 proc., a PJN - 1 proc.
Czytaj więcej na Wprost.pl
PiS nie dogonił Platformy, choć partia Tuska pikuje w sondażachNiespełna jedna piąta zdeklarowanych uczestników wyborów twierdzi, że nie wie, na którą partię oddałaby swój głos (18 proc.). W ciągu ostatnich pięciu miesięcy zainteresowanie czynnym udziałem w życiu politycznym wśród Polaków praktycznie się nie zmieniło. W maju prawie trzy piąte ankietowanych zadeklarowało pewny udział w wyborach parlamentarnych (57 proc.). W porównaniu z kwietniem minimalnie spadła liczba tych, którzy nad uczestnictwem w ewentualnym głosowaniu się zastanawiają, nieznacznie wzrósł odsetek odrzucających możliwość pójścia na wybory.
Młodzi chcą głosować na PiS
Jak wynika z sondażu CBOS, PiS prowadzi w najmłodszej grupie wiekowej wyborców 18-24 lata - na Prawo i Sprawiedliwość chce głosować 24 proc. z nich. 18 proc. najmłodszych Polaków wybiera PO, a 15 proc. - Ruch Palikota. Inaczej sytuacja wygląda wśród wyborców między 25 a 34 rokiem życia: 35 proc. z nich to elektorat PO, a 14 proc. - PiS.Prawo i Sprawiedliwość najczęściej wybierają mieszkańcy wsi (27 proc.), osoby z wykształceniem podstawowym (33 proc.), bezrobotni (42 proc.), rolnicy (45 proc.), a także wyborcy deklarujący udział w praktykach religijnych kilka razy w tygodniu (50 proc.).
PO prowadzi w dużych miastach
PO prowadzi z kolei w miastach powyżej 501 tys. mieszkańców (39 proc.), wśród osób z wyższym wykształceniem (34 proc.), pracujących na własny rachunek (43 proc.), z dochodami pow. 1500 zł. na osobę (40 proc.).
Badanie przeprowadzono w dniach 10 – 16 maja 2012 roku na liczącej 1017 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
zew, PAP