Zdaniem analityków CBOS ocena Solidarności polepszyć się mogła na skutek wystąpień i protestów związku w sprawie ustawy emerytalnej. Poprawiło to obraz związku, którego działalność pozytywnie oceniało w kwietniu 35 proc. badanych. Negatywne oceny tego związku w maju wyrażało 29 proc., o 3 pkt. mniej niż w kwietniu. Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ) od trzech miesięcy jest dobrze oceniane przez stałą grupę 24 proc. respondentów. Grono źle oceniających OPZZ zmniejszyło się w maju z 29 do 26 proc. Dokładnie połowa Polaków nie potrafi wypowiedzieć się na temat działalności tej centrali związkowej.
Według CBOS, na opinie o NSZZ „Solidarność" wpływają religijność i poglądy polityczne ankietowanych. Wyraźnie lepsze oceny dają osoby często uczestniczące w praktykach religijnych oraz deklarujące orientację prawicową. W przypadku obydwu central dobre oceny są częściej wystawiane wśród techników i przedstawicieli średniego personelu, negatywnie ich działalność postrzegają na ogół prywatni przedsiębiorcy oraz osoby mające wyższe wykształcenie, uzyskujące najwyższe dochody.
Badanie przeprowadzono w dniach 10–16 maja br. na liczącej 1017 osób próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.eb, pap