- Takie są rekomendacje komisji wspólnej rządu i samorządu - poinformowała wiceszefowa Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji (MAC) po posiedzeniu komisji, na którym zaprezentowano wyniki konsultacji ministerstwa dot. reformy metropolitalnej. Zapowiedziała też, że w lipcu zostanie powołany zespół roboczy komisji wspólnej rządu i samorządu, który przygotuje założenia zmian. - Mam nadzieję, że od lipca do września uda nam się ustalić przynajmniej pierwsze postulaty odnośnie ewentualnych zmian w przepisach - dodała.
- Myślę, że na pewno zaczniemy od tego, że w perspektywie najbliższego roku i w ogóle, generalnie wygląda na to, że opinia strony samorządowej jest taka, aby pracować nad uproszczeniami prawa w obecnie obowiązujących przepisach, a nie nad tworzeniem nowych przepisów – powiedziała Wilamowska. Oceniła też, że nowelizowanie istniejących ustaw "wydaje się naturalne" i "nie powinno budzić sprzeciwu".
Konsultacje ws. reformy metropolitalnej resort prowadził do końca maja. W tzw. zielonej księdze - skierowanej do samorządów, związków komunalnych, ekspertów, naukowców i organizacji pozarządowych - pytano o kształt metropolii; m.in. o zasady, na jakich powinny one funkcjonować np. czy na zasadzie wolnej woli współpracy, czy być może po powołaniu powiatu metropolitalnego. Inne pytanie dotyczyło tego, jakie problemy powinna rozwiązywać metropolia - społeczne, czy tylko transportowe. MAC deklarował, że celem zielonej księgi jest uporządkowanie dyskusji na temat rozwiązań prawnych dla przyszłych obszarów metropolitalnych w Polsce.
zew, PAP